Jak rozpoznać uzależnienie od seksu?

Czy można jakoś (bez wizyty u lekarza) sprawdzić czy jestem uzalezniony od seksu?

Dzień dobry!

Postawienie rzetelnej diagnozy możliwe jest jedynie w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą. W Internecie znajduje się jednak wiele artykułów dotyczących uzależnienia od seksu. Czytając je, może Pan wychwytywać istotne objawy, łączyć fakty, zauważać podobieństwo swoich trudności do historii bohaterów tekstów itp. Może też zdarzyć się tak, że po lekturze kilku artykułów stwierdzi Pan "Nie, to jednak nie o mnie. Ja mam inaczej". Istotne są między innymi: utrata panowania, zdolności kontroli nad swoimi zachowaniami - przykre emocje (strach, lęk, stres, poczucie winy, smutek) związane z zachowaniami seksualnymi - poczucie przymusu powtarzania czynności seksualnych - powtarzanie zachowań seksualnych, pomimo ich negatywnych skutków (krytyka otoczenia, rozpadające się związki, kłopoty finansowe, zaniedbanie pracy czy przyjaźni) - zachowania ryzykowne dla zdrowia (seks bez zabezpieczenia, ryzyko zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową, seks z nieznajomymi osobami w niebezpiecznych miejscach) - obsesja na punkcie seksu - nieudane próby ograniczania się - wzrost tolerancji (potrzebne są coraz bardziej różnorodne formy seksu i coraz większa jego częstotliwość, aby uzyskać tą samą satysfakcję) - trudność z wykonywaniem codziennych czynności, ponieważ nie sposób wyrzucić z głowy nachalnych myśli seksualnych - uczucie nienasycenia, frustracji, przemęczenia bądź nadmiernego pobudzenia itp.

Pozdrawiam!