Zapalenie nerwu trójdzielnego a jego rozpoznanie

Witam. Miesiąc temu wykonywaną miałam resekcje zęba(górna 2-ka)z racji tego, że po leczeniu kanałowym utworzyła się torbiel gdyż został przepchnięty materiał w kanale. Jednak resekcja nie przyniosła żadnego efektu:(Chirurg sugeruje,że wykluczone są już wszystkie możliwości stomatologiczne i może to być zapalenie nerwu trójdzielnego i tak naprawdę ząb jest ok..Ból nie jest bardzo silny, lecz pojawia się codziennie i trwa już od ponad roku. Czy to naprawdę zapalenie nerwu trójdzielnego? Co mam dalej z tym robić? Co może POMÓC? Bardzo proszę o jakieś wskazówki bo czuję duzy dyskomfort i chciałabym mieć już z tym spokój. Jakie leki można przyjmować na zapalenie nerwu trójdzielnego? Czy jest tu możliwa prosta kuracja farmakologiczna? Zastanawiam się nad zmianą dentysty, może inny mógłby polecić mi lepszą kurację, która pozwoli mi poradzić sobie z zapaleniem nerwu trójdzielnego. Proszę o odpowiedź.

Niestety bez badania (klinicznego i bad.dodatkowych) oraz dokładnego wywiadu nie można stwierdzić co jest przyczyną bólu. Ważny jest tutaj charakter bólu, jaki ewent. bodziec wywołuje ból i wiele innych . Konieczna jest wizyta u dentysty, może tym razem u innego?

Witam. Charakterystycznym objawem neuralgii jest przeszywający, napadowy ból jednej części twarzy, trwający od kilku do kilkunastu sekund. Bywa tak silny, że chory przestaje mówić, krzywi się, zamiera w bezruchu, na twarzy widać wielkie cierpienie. Ból pojawia się w ciągu dnia, rzadziej nocą. Są też pory roku, kiedy atakuje częściej – wczesną wiosną i jesienią. Jego charakterystyczną cechą jest zmienna częstotliwość – od kilku razy w miesiącu do kilkunastu dziennie. Zdarza się – chociaż rzadko – że nagle ustępuje na zawsze. Natomiast przy nawrotach dolegliwości są z reguły silniejsze, bardziej dokuczliwe. Na neuralgię nerwu trójdzielnego częściej chorują kobiety po 50. roku życia – im starsze, tym ostrzejszy ból. Bezpośrednim bodźcem wywołującym ból może być: lekkie nawet dotknięcie skóry policzka, nosa, brody, mycie twarzy gorącą lub zimną wodą, golenie się, mówienie, gryzienie, żucie pokarmów (zwłaszcza gorących lub zimnych). Jeśli to rzeczywiście neuralgia może pomóc wizyta u chirurga szczękowego. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

Magdalena Mroczek

Zapalenie nerwu trójdzielnego nazywane jest też rwą twarzową. Są to bardzo intensywne, silne bóle, występujące zazwyczaj jednostronnie i trwające około kilku sekund do 2 minut. Ból zlokalizowany jest zazwyczaj na twarzy, policzku w okolicy oka i skroni. Atakom towarzyszy łzawienie, skurcz mięśni, zaczerwienienie skóry lub ślinotok. Może też wystąpić tzw. aura czyli na przykład drgawki mięśni. Ból dotyczy jednej lub kilku gałęzi nerwu trójdzielnego i występuje zazwyczaj po podrażnieniu tzw. trigger points poprzez czynniki tj. żucie, mycie zębów, ucisk, zimno, podmuch wiatru, mycie zębów. Ból jest tak silny, że często pacjenci unikają np. żucia, aby nie wywołać objawów. Choroba jest przewlekła, ma fazy polepszeń, które występują zazwyczaj w lecie.

Diagnostyką neuralgii nerwu trójdzielnego zajmuje się neurolog. Może on zlecić też badania dodatkowe tj. obraz głowy. Standardowe leczenie poprzez podawanie leków z grupy NLPZ często okazuje się nieskuteczne. Lekiem pierwszego wyboru jest Karbamazepina i Baklofen. U pacjentów wykonuje się też blokady ze środkiem znieczulającym, co może wykonać np. chirurg twarzowo-szczękowy. Znaczenie mogą mieć też zabiegi fizykoterapeutyczne, do których należy jonoforeza czy akupunktura. Zdarza się, że przyczyną neuralgii jest konflikt nerwowo-naczyniowy. W takim przypadku neurochirurg może przeprowadzić zabieg, którego skuteczność jest jednak niepewna.

Neuralgię nerwu trójdzielnego trzeba różnicować z innymi chorobami w obrębie twarzy i zębodołów. Na przykład w ostrym zapaleniu miazgi, również może dochodzić do objawów bólowych, podobnych jak w neuralgii. Bóle są wtedy ciągłe, samoistne, występują szczególnie w nocy, potem może mieć miejsce nadwrażliwość na nacisk i temperaturę. Trzeba też wykluczyć zmiany kostne tj. zęby zatrzymane i kostniaki. Czasami podobne bóle mogą też mieć miejsce w depresji maskowanej.