Jak schudnąć 20 kg co najmniej i w niedługim czasie?

Witam. Nazywam się Grzegorz, mam 18 lat i bardzo duży problem. Mam 176 cm wzrostu i 100 kg wagi. Jak zrzucić około 20 kg? Chciałbym zrobić to dla siebie, ale nie wiem jak. Co robić, jak się odżywiać?
18 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 32,3, świadczy o otyłości. Powinieneś zacząć zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Dzięki temu stracisz zbędne kilogramy zdrowo i skutecznie. Optymalny ubytek masy ciała wynosi 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Często jednak osoby otyłe w pierwszych okresach diety tracą większe ilości kilogramów. Jest to spowodowane utratą wody oraz białka, a także dużą zmianą w jadłospisie. Aby uniknąć start białkowych, należy uwzględnić aktywność fizyczną oraz odpowiednią podaż białka.

Powinieneś zacząć się stosować do zdrowych nawyków żywieniowych:
- Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe objętościowe, ale częste. Dzięki temu unikniesz wilczego głodu wieczorem i nie będziesz sięgał po produkty wysokokaloryczne i bezwartościowe. Unikniesz też dużych strat białka, bowiem długie przerwy w posiłkach sprzyjają rozpadowi tego składnika i zwalniają tempo metabolizmu.
- Śniadanie jest podstawowym posiłkiem dnia. Spożywaj je codziennie ze względu to, iż zwiększa tempo metabolizmu, poprawia koncentrację i pamięć.
- Pij duże ilości wody mineralnej niegazowanej i niesmakowej - około 2 l dziennie. Ważne, żebyś pił wodę w małych porcjach (około ¾ szklanki jednorazowo), dzięki temu zostanie wchłonięta przez organizm, a nie usunięta z moczem. Woda poprawia tempo metabolizmu, usprawnia perystaltykę jelit (zapobiega zaparciom) oraz usuwa toksyny z organizmu.
- Nie spożywaj wody smakowej, napoi gazowanych, a także herbat w butelkach (zawierają bardzo duże ilości cukru). Nie należy słodzić herbaty ani kawy.
- Nie należy rozgotowywać makaronu ani kasz (makaron gotować al dente).
- Nie spożywaj produktów typu fast food, chipsów, krakersów.
- Unikaj potraw smażonych - zastąp je duszonymi, gotowanymi, pieczonymi, grillowanymi na patelni grillowej.
- Każdy produkt zjedzony pomiędzy ustalonymi porami, powinien być traktowany jako posiłek.
- Należy unikać serów o dużej zawartości tłuszczu - żółtych, topionych, typu fromage, pleśniowych.
- Sól należy w miarę możliwości zastąpić czosnkiem oraz dużą ilością przypraw (bazylia, oregano, tymianek, zioła prowansalskie, majeranek, kolendra).
- To nie prawda, że potrzebujemy słodyczy. Znacznie lepiej spadek cukru jest uzupełniany przez pełnowartościową kanapkę lub sałatkę - znajdują się w nich węglowodany złożone, które powodują powolny wzrost cukru we krwi, dzięki czemu nie czujemy głodu i nie mamy ochoty na słodycze.
- Kolacja powinna być spożywana na około 3 h przed snem (co nie znaczy, że po 18 nie można nic jeść).

Oprócz tego codziennie powinieneś spożywać
- 5 porcji produktów zbożowych
- 4 porcje warzyw
- 3 porcje owoców
- 2 porcje produktów mlecznych
- 2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
- 1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych).

Pamiętaj o codziennej aktywność fizycznej. Jeśli nie odpowiadają Ci sporty siłowe, spróbuj innych rodzajów ćwiczeń. Polecam jazdę na rowerze czy basen - są to sporty, które możesz uprawiać długi czas bez wielkiego wysiłku - a im więcej ćwiczysz, tym więcej tkanki tłuszczowej spalasz.

Efekty diety i aktywności fizycznej nie są natychmiastowe, dlatego powinieneś uzbroić się w cierpliwość i nie tracić motywacji!

Powodzenia!