Jak schudnąć bez stosowania diety?

Jestem kobietą, mam 14 lat, 60 kg i 161 cm i chcę schudnąć z 10 kg, ale brak mi motywacji do odchudzania i nie chce mi się, więc nie używałam żadnych diet, ale chcę schudnąć. Moja mama i siostra nie są otyłe, u lekarza nie byłam. Na śniadanie zjem 2,3 kanapki z wędliną i serkiem białym, żółtym, dżem, pasztet – różnie, głównie a weekendy. W dni kiedy chodzę do szkoły w ogóle nie jem śniadań, jedynie na przerwie szkolnej zjem 1 bułkę z wędliną, najczęściej, i popijam to wodą mineralną, Na obiady jem najczęściej to co rodzice ugotują, czyli tradycyjne polskie potrawy ale czasem robią spaghetti, pizze, rissoto lub lasagne. Na kolację to zazwyczaj też kanapki, czasem ciastka. Moim największy, problem jest to, że nie mogę się obyć bez słodyczy, to jest mój największy nałóg, niestety. Jak się obyć bez słodyczy? Moim najmniejszy, problem są fast foody, no czasem zjem, ale rzadko. Na choroby to nie choruję na rzadką, pomóżcie !

Witam ciepło!

Twój organizm ciągle się rozwija, stąd nie powinnaś stosować rygorystycznych diet odchudzających. Mogą one doprowadzić na przykład do zaniku miesiączki czy zaburzeń hormonalnych. Dobrze gdybyś spróbowała od zwiększenia aktywności fizycznej i stosowania się do zasad racjonalnego odżywiania.

Jesteś bardzo młoda i wszelkie niedobory składników pokarmowych, mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Powinnaś spożywać 5 posiłków. Odstępy między nimi powinny wynosić 2-3 godziny. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty na maksymalnie 3 godziny przed snem.

Polecam nie omijanie posiłków - dzięki temu będziesz syta, unikniesz napadów głodu i niepohamowanej chęci na słodycze.

Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych. Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast food, słodyczy, cukru. Zamiast kolorowych napojów gazowanych, polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej. Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą. Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty. Zupy nie powinny być zabielane. Należy zrezygnować z tłustych sosów.

Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki. Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów. Trzeba pamiętać o umiarze. Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania.

Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast foody.

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki, i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

 Napadom głodu zapobiegniesz:

- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Jeśli nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej - polecam zajrzenie na stronę www.abccwiczenia.pl . Znajdziesz tam przykładowe ćwiczenia pozwalające na ukształtowanie sylwetki.

POZDRAWIAM