Jak schudnąć - mam 9 lat

Błagam mam 9 lat, a ważę 46 kg, mam 46cm wzrostu koledzy się, że mnie śmieją i mówią, że to więcej niż nadwaga próbuje wszystkiego, ale zawsze rezygnuję. Nie wiem co mam robić to mnie dobija! Błagam o pomoc SOS!!!!!!!!!
9 LAT ponad rok temu

Witaj,

Twoje BMI znajduje się pomiędzy 90 a 97 centylem, co oznacza, że masz nadwagę.
Nie próbuj wszystkiego, a już na pewno nie stosuj żadnych diet tzw. odchudzających, gdyż one mogą niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie, a dodatkowo są nieskuteczne. W Twoim wieku stosowanie takich diet jest przeciwwskazane.

Natomiast to co jest zalecane i co przyniesie efekty (w postaci pozbycia się zbędnych kg) to nauczenie się zdrowych nawyków żywieniowych i wprowadzenie ich do swojego codziennego jadłospisu. Oto one:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Na początku może to być trudne, ale po niedługim czasie Twój organizm przyzwyczai się.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (unikamy jasnego pieczywa, białego ryżu, drobnych kasz typu manna, kuskus, białego makaronu). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu. Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żeby codziennie przez najlepiej godzinę być w ruchu. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność czyli ruszaj się codziennie.
Wg badań najbardziej korzystne i najskuteczniejsze odchudzanie to 0,5-1 kg tygodniowo (nie więcej).

Na pewno Twoi rodzice muszą wiedzieć, że chcesz zdrowo odżywiać się i dzięki temu zrzucić zbędne kg. Dzięki ich wsparciu będzie to dużo prostsze (najprawdopodobniej to oni dbają o zaopatrzenie kuchni i przygotowanie posiłków). Jeżeli po 1-2 miesiącach nie zauważysz poprawy poproś rodziców, aby umówili wizytę u dietetyka.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska