Jak schudnąć parę kilo bez drastycznych diet? Pomocy

Mam 16 lat, ważę 68 kg 175 cm wzrostu i jestem kobietą. Staram odżywiać się zdrowo oraz moja aktywność jest średnia (4razy w tyg ćwiczę na wf , w domu robię brzuszki, dużo chodzę). Wcześniej nie podejmowałam żadnych diet. Chciałabym schudnąć co najmniej 5 kg. Nie chcę stosować żadnych drastycznych diet ... Dodatkowo po każdym posiłku piję herbatę pu-erh, a po z tym rano i wieczorem pijam serwatkę. Tak więc co mi polecacie w walce z kilogramami ?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,22 i znajduje się na 75 percentylu. Oznacza to, że nie masz nadwagi i nie potrzebujesz diety odchudzającej. Zakres od 75 do 90 percentyla nazywany jest tendencją do nadwagi, dlatego powinnaś zwrócić uwagę na to co jesz i swoją aktywność fizyczną aby nie dopuścić do przyrostu masy ciała.

Postaraj się odżywiać wg. zasad piramidy żywieniowej.
Produkty zbożowe powinny stanowić głównie te, z grubego przemiału - czyli ciemne pieczywo, razowe, żytnie, graham, gryczane, płatki naturalne - owsiane, żytnie itp., razowe makarony, brązowy ryż.
Spożywaj mleko i produkty mleczne (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięsa, jaja, ryby, nasiona roślin strączkowych.
Twoja dieta powinna być bogata w warzywa, najlepiej surowe lub gotowane na parze i owoce.
Do przygotowywania sałatek dodawaj oliwę z oliwek lub olej rzepakowy (na zimno). Jednak pamiętaj,  aby ilości były umiarkowane - nadmiar tłuszczu jest kaloryczny.

Kontynuuj aktywność fizyczną, to najlepszy sposób na wymodelowanie ładnej sylwetki.

Pozdrawiam