Jak schudnąć przy cukrzycy t1?

Mam prawie 19 lat. Ważę 58-59 kg przy wzroście 160 cm. Uważam, że jestem gruba, bo kiedyś ważyłam mniej. Aktywność fizyczna raczej niewielka. Niestety mam od roku zwolnienie z wf-u, więc jedyne co mi zostaje to chodzenie i prawie codzienne ćwiczenia po około 20 minut. Radykalnych diet nigdy nie stosowałam, bo wiedziałam, że i tak nic z tego nie wyjdzie. Staram się nie jeść w ogóle słodyczy, ze względu na cukrzycę t1, ale też i wagę. Od jakiegoś czasu piję wodę mineralną bądź soki z kartonu zamiast pepsi, itd. Wiem, że powinnam jadać regularnie, ale nie zawsze mi się to udaje. Przykładowy jadłospis: zazwyczaj 6:30 - 30 g płatków (od kukurydzianych, przez czekoladowe, po musli) i 125 ml mleka 0,5% lub kanapka z szynką. 10:30 drugie śniadanie, czyli kanapka z chleba słonecznikowego lub innego ciemnego (bez karmelu) z sałatą, szynką drobiową, serem żółtym lub z chudym twarogiem i dżemem niskosłodzonym albo jakiś owoc. 14:30 obiad - zazwyczaj jedno danie, ostatnio bez ziemniaków, to np. pierś z kurczaka z jakąś surówką. 18:00 kolacja - np. dwie kanapki z twarożkiem białym (twaróg chudy, jogurt naturalny, Vegeta, cebulka), szynka, jajko, pomidor. Do tego herbata zielona, czasem zjadam płatki. Ostatnio czasem o 20 zjadam coś małego (kanapkę albo owoc), bo słyszałam, że powinno się jeść 3h przed snem, żeby organizm nie "robił zapasów". W weekend lub w dzień, kiedy mam mniej lekcji, pory posiłków ulegają zmianie. W mojej rodzinie występuje nadwaga. Ile powinnam ważyć i jak to osiągnąć? Przyznam, że po nowym roku moja waga wynosiła ponad 61 kg.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę wskaźnik BMI, Twoja masa ciała jest prawidłowa i proporcjonalna do wzrostu. W związku z tym nie ma konieczności redukcji masy ciała. Prawidłowa masa ciała dla Twojego wzrostu powinna zawierać się w granicach od 48 do 63 kg.

Jednakże dążąc do uzyskania pożądanej sylwetki należy zoptymalizować styl życia. Należy zawsze brać pod uwagę obecność cukrzyczy typu 1, które w pewien sposób może ograniczać możliwości dietetyczne oraz aerobowej aktywności fizycznej.

Chcąc zredukować masę ciała, należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki).
Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.
Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej, np. bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe.

Redakcja abcZdrowie.pl