Jak schudnąć w młodym wieku?

Witam. Mam 13 lat, 183 cm wzrostu i blisko 80 kg... Nie wiem czy mam nadwagę czy nie? (Może ktoś powie). Nie mam dużego brzucha, lecz chcę mieć mniejszy i chcę osiągnąć ok. 70 kg. Co zrobić? Szybko się męczę. Proszę o pomoc. Pozdrawiam :).

13 LAT ponad rok temu

Witam.

W chwili obecnej jesteś na skraju prawidłowej masy ciała i nadwagi. W celu uzyskania jednoznacznej oceny skonsultuj się z lekarzem, który ma dostęp do informacji odnośnie tego, jak rozwijałeś się do tej pory. Być może większa masa ciała jest związana z rozbudowaną tkanką mięśniową, bo np. taki masz typ budowy lub regularnie ćwiczysz. Faktem jest, iż w ramach tej porady nie mam możliwości wizualnej oceny Twojej sylwetki. Pamiętaj również, iż jesteś bardzo wysokim chłopcem.

Odnośnie odżywiania zajrzyj na:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...  (Piramida IŻŻ dla zdrowych dzieci i młodzieży)

Przykładowe ćwiczenia pomocne w kształtowaniu mięśni brzucha znajdziesz na: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia

Możesz je wykonywać tylko i wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej, która skontroluje, czy wykonujesz je prawidłowo.

Pozdrawiam