Jak się odżywiać w wieku 18 lat?

Witam, Mam 18 lat, 185 cm wzrostu i ważę ok. 57 kg, Jestem uczniem, mam dość dużo ruchu (biegam 1 godzinę dziennie oraz 2 razy w tygodniu W-F). Nie mam określonej diety. Jem dużo słodyczy i fast foodów. Chciałbym dowiedzieć się, jak się odżywiać, oraz w jakich ilościach?
18 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Warto zadbać o wprowadzenie zdrowych zasad odżywiania
1) Spożywać posiłki regularnie, w ilości 5 dziennie, w odstępach co około 4 godziny
2) Unikać żywności przetworzonej (gotowych dań dostępnych w sklepach, żywności typu fast food, konserw mięsnych itp.), słodyczy (w tym także napojów słodzonych) oraz tłustych przekąsek - chipsów, krakersów, paluszków,prażynek itp.
3) Spośród rodzajów obróbki kulinarnej stosować gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, unikać natomiast smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu
4) Spożywać codziennie świeże warzywa i owoce
5) Wzbogacać dietę o pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne lub mieszane pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, makaron razowy
6) Unikać tłustych potraw, tłustych mięs i wędlin, podrobów itp.
Zalecana kaloryczność diety to ok 2500 kcal

Witaj. Świetnie, że jesteś aktywny, natomiast jak wynika z wiadomości nie odżywiasz się dobrze. Spróbuj ograniczyć ilość jedzenia śmieciowego, dostarczającego "pustych kalorii" (myślę tu o fast foodach oraz słodyczach). Zmianę nawyków żywieniowych rozpocznij od regularnych posiłków, najlepiej co 3 h, powinny to być trzy główne posiłki oraz dwie małe przegryzki. Zjadaj dużo warzyw surowych i gotowanych, wprowadź do diety ciemne pieczywo, grube kasze, makaron razowy, wybieraj chude mięso. Jesteś młodą osoba, dlatego bardzo ważną rolę w Twojej diecie odgrywa wapń, który buduje kości. Nie zapominaj zatem o codziennym spożywaniu chudego nabiału : sera, jogurtów, mleka itp. Produkty te świetnie sprawdzają się na śniadanie w połączeniu z płatkami/ pieczywem oraz z owocami suszonymi lub świeżymi. Powodzenia !

WItam, proszę spożywać regularnie 4-5 posiłki dziennie i odstawić słodycze i fast foody na rzecz owoców. Pana masa ciała jest dość niska, ale prawdopodobnie taką ma Pan budowę. Co do ilości to bardzo umowna sprawa - aczkolwiek jak już wspomniałem najisotniejsza jest regularność!