Jak się przygotować do seksu podczas gry wstępnej, aby nie odczuwać bólu?

Podczas gry wstępnej ciężko mi się przygotować na tyle, żeby stosunek nie sprawiał bólu, być może jest to spowodowane wcześniejszą intensywną masturbacja - tak jakby czucie mi zanikło. Jestem już ze swoim partnerem ponad rok, ale uprawiałam seks tylko 2 razy. Za każdym razem było to dla mnie dość stresujące, mimo tego że byłam zabezpieczona (zdecydowałam się brać tabletki) po pierwszym razie (strasznie bolało i było dużo krwi) zniechęciłam się lekko. Nie wiem czy to kwestia tego, że nie jestem w stanie się dostatecznie rozluźnić, czy to faktycznie „uniewrażliwienie”. Widziałam, że są żele nawilżające, ale wolałabym nie używać takich specyfików, bo to chyba nie jest najlepsze wyjście. Nie wiem. Razem z moim chłopakiem nie chcemy się do niczego zmuszać, ale ta sytuacja jest dla mnie niekomfortowa, bo bardzo bym chciała się z nim kochać, poza tym przez to, że problem tkwi we mnie czuję, że zawodzę mojego partnera.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Obawiam się, że problem z podjęciem aktywności seksualnej ma podłoże somatyczne nie psychogenne. W całym swoim opisie nie wspomniała Pani słowem o lęku przed ciążą, brakiem porozumienia z partnerem w trakcie zbliżenia czy innych problemach w relacjach damsko-męskich. Podkreśla Pani natomiast kwestię występującego bólu, krwawienia w trakcie zbliżenia i lęku o ponowne wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości. Takie przedstawienie problemu przemawia za ginekologicznym podłożem choroby.

W swoim zapytaniu nie wspomina Pani, czy była już kiedykolwiek u ginekologa i kiedy to było. Plamienie kontaktowe (występujące w trakcie zbliżenia) jest objawem alarmowym wielu chorób, w tym nadżerki, endometriozy i innych chorób wymagających bezwzględnej diagnostyki.

Ból występujący w trakcie stosunku jest kolejnym objawem powyższych chorób, dlatego też cały obraz kliniczny przedstawiony w powyższym zapytaniu przemawia za występowaniem zmian w drogach rodnych.

Stosowanie żeli nawilżających nie jest niczym złym. Niektóre panie, cierpiące na suchość pochwy bardzo sobie chwalą stosowanie lubrykantów. Być może u Pani zastosowanie takiego preparatu poprawi doznania. Ze względu na wystąpienie objawów chorobowych żele nie powinny stanowić alternatywy leczenia.

Wiadome jest, że współżycie jest bardzo istotnym elementem związku i budowania relacji partnerskich. Rozumiem zatem Pani lęk o niezaspokajanie potrzeb partnera. Z Pani opisu wynika jednak, że partner jest wyrozumiały i czuły. Warto zatem spokojnie porozmawiać i powiedzieć o swoich lękach i przemyśleniach. Istnieje wiele alternatywnych metod okazywania czułości, w tym seks oralny czy szeroko rozumiany petting. Powinna to być dla Państwa jedynie forma przejściowa. Wizyta u ginekologa i rozpoczęcie leczenia będzie początkiem zmian. Po wyleczeniu choroby podstawowej i zniesieniu bólu zniknie strach i lęk przed stosunkiem. Wtedy to Pani zacznie inicjować kolejne zbliżenia.
Do tego czasu nie powinna się Pani do tego zmuszać, bo może wywołać to jedynie nieprzyjemne doznania i w efekcie odsunąć Panią od partnera.

Pozdrawiam