Jak się zmotywować do ćwiczeń i odchudzania?

Witam, obecnie jestem na diecie i chciałabym schudnąć okolo 15 kg, lecz jest mały problem. Nie mogę się zmotywować do ćwiczeń. Nic mi nie wychodzi, jedynie biegam. Wiem, że samo bieganie nie da mi wymarzonych efektów. Czy mogliby Państwo zaoferować jakieś ćwiczenia na start? Pozdrawiam P.

Witam serdecznie,

Trudno jest zalecić ćwiczenia nie znając Pani możliwości, stanu zdrowia itp. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe. Przy ćwiczeniach powinna być również zachowana odpowiednia dieta, nie może Pani dostarczać zbyt mało kcal mimo że jest to dieta redukcyjna. Dieta nie może kojarzyć się z głodówką a powinna byc zbilansowana i pełnowartościowa.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Szanowna Pani, problem można rozpatrywać w dwóch aspektach:
a)doboru ćwiczeń do wieku, zdrowia, zainteresowań, możliwości i pożądanych efektów,
b)motywacji do podjęcia diety i ćwiczeń.

W pierwszym przypadku potrzebna jest konsultacja z trenerem. Dobór ćwiczeń jest indywidualną sprawą - inaczej będą wyglądały gdy chce Pani zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej z miejsc, gdzie najczęściej się gromadzi (a tym samym jest trudna do usunięcia), inaczej gdy chodzi o poprawienie ogólnej formy a jeszcze inaczej gdy chce Pani pracować nad muskulaturą i rzeźbić sylwetkę.
Także dobór ćwiczeń jest ważny - nic nie dadzą najskuteczniejsze nawet ćwiczenia, jeżeli w żadnym stopniu nas nie interesują, nie sprawiają nam przyjemności no i jeżeli są nieskuteczne.

Dobór ćwiczeń warto rozpocząć od zastanowienia się: jak ma po nich wyglądać moje ciało? Co konkretnie chcę zmienić? Jakie preferuje formy ruchu? Czy sprawdziłam już wszystkie? Czy wolę trenować sama czy w grupie, co mnie bardziej motywuje? Czy wolę ćwiczenia statyczne (siłownia, pilates, bieg na bieżni itp), dynamiczne (taniec, aerobik, bieg w plenerze itp) czy wytrzymałościowe (np. tabata)? A może łączące ruch i zabawę (hula hop, łyżworolki, zumba, taniec)?

Jeżeli zaś chodzi o motywację - jest ona kluczem do wszystkiego. Warto zastanowić się, czy jest ona zewnętrzna czy wewnętrzna, bo tylko dla wewnętrznej jesteśmy skłonni poświęcać swój czas i środki. Można je odróżnić sprawdzając, na co kładziony jest nacisk przy refleksji nad nią - czy na opinie innych ludzi czy własną. Zewnętrzną będzie między innymi: chęć podobania się innym, nakaz lekarza, moda, poczucie obowiązku itp.

Wdrożenie ćwiczeń i zdrowego żywienia to zmiana nawyków - na to potrzeba minimum 30 dni powtarzania czynności (zdrowego jedzenia, ćwiczeń) aby zacząć odczuwać przyzwyczajenie i przełamanie schematów. Jeżeli odczuwa Pani problemy z motywacją - warto zasięgnąć porady coacha lub psychologa. W kwestii zaburzeń odżywiania i problemów z motywacją - służymy poradą między innymi u nas w Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania.