Jak skłonić osobę z zaburzeniami osobowości do leczenia?

A co zrobić jak osoba z zaburzeniami nie chce podjąć leczenia? Jest to osoba pozornie normalnie zachowująca się, ukończyła studia, ale unika kontaktów ze znajomymi, nie wychodzi z domu i wszystkie frustracje wyładowuje na na domownikach, a w szczególności na mamie, która okazuje jej najwięcej zrozumienia i zainteresowania. Osoba taka ma możliwość podjąć prace w zawodzie, ale nie chce. Co w takim przypadku robić?

Witam!
Niestety nie napisała Pani, jakiego rodzaju są to zaburzenia osobowości i czy zostały zdiagnozowane przez specjalistę. Opisane zachowanie nie musi świadczyć o zaburzonej osobowości. Wyładowywanie frustracji na bliskich osobach jest "popularnym" sposobem radzenia sobie z problemami. Bliscy są bezpiecznymi osobami, dlatego wielu ludzi przenosi swoje trudne emocje z pracy, szkoły, kontaktów z obcymi, na swoją rodzinę i w ten sposób odreagowuje stres.
Zaburzenia osobowości nie są chorobą, a ich leczenie jest dobrowolne. Jeśli osoba nie chce podjąć się terapii, to nikt jej do tego nie może zmusić. W przypadku trudnych relacji warto rozmawiać o problemach i zastanawiać się wspólnie, jak dojść do porozumienia i wspólnymi siłami zmienić sytuację na lepszą.

Pozdrawiam

Witam,

trzeba z taką osobą postępować konsekwentnie, należy wyznaczać granice, przede wszystkim dobrze byłoby szczerze porozmawiać, w sposób asertywny, uwzględniając swoje potrzeby i emocje, szczególnie ze względu na mamę, co może czuć w takiej sytuacji? np., smutek, przykrość itd., Reasumując, ze osoba dorosła, po studiach jest w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie, jeśli się czegoś obawia, w tym celu zalecane jest leczenie metodą psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie