Jak skutecznie i znacząco wyszczuplić uda?

Dzień dobry chciałabym dowiedzieć się  jak skutecznie wyszczuplić uda? mam 169 i ważę 59 kg mam 16 lat. Jestem raczej zadowolona ze swojego ciała teraz bo jeszcze 2 lata temu miałam ogromna nadwagę ale zaczęłam się  odchudzać i teraz można powiedzieć że cały czas przestrzegam diety, jem mało w porównaniu do innych ludzi i ćwiczę dużo- od zawsze lubiłam sport i jestem raczej wytrzymała fizycznie. Chodzę na siłownie, gram w tenisa i moje ciało jest dzięki temu umięśnione -mam bardzo szczupły brzuch, ręce (tak mówią ludzie) ale moim problemem są uda których nie mogę się  pozbyć cokolwiek bym robiła przez to są przyczyna moich kompleksów których chce się  pozbyć one po prostu nie pasują do reszty mojego ciała -jakby były nie moje :D co mogę zrobić? Dodam, że są umięśnione a kolejne pytanie to jak mądrze jeść przed treningami na siłowni żeby nie przybrać mięśni a schudnąć? Czy białko powoduje że mięśnie się  rozrastają? a jeśli tak to nie powinno się  ich jeść przed treningiem czy po treningu? dziękuję
16 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim nie powinnaś się odchudzać, bo Twoja masa ciała wskazuje na normę. Jeśli chcesz wysmuklić i ukształtować swoje ciało to tylko aktywność fizyczna! Wystarczy zapisać się na basen 2 razy w tygodniu. Pływanie świetnie uelastycznia i wysmukla ciało, redukuje cellulit i nie powoduje nadmiernego przyrostu masy mięśniowej. Zajrzyj też do ćwiczeń na naszej stronie, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Odzywaj się zdrowo według prawidłowych zasad żywienia, które znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Z pewnością nie powinna się Pani odchudzać, a jedynie wysmuklić swoje ciało - nogi. Niestety siłownia i ćwiczenia siłowe a nawet przysiady nie pomogą w „zmniejszeniu nóg” a wręcz przeciwnie mięśnie się rozrosną. Nie mniej jednak proszę nie rezygnować z siłowni a oszczędzać mięśnie nóg. Bardziej skupić się na treningach na górne partie ciała oraz treningach cardio. Proponuję także zapisać się na basen, który wspomoże wysmuklenie sylwetki.
Jeżeli chodzi o drugą cześć Pani pytania, czyli co jeść przed i po treningu to proszę zachować ogólne zasady diety przy ćwiczeniach foizycznych, aby nie obciążać organizmu, mimo że białko rzeczywiści wspomaga rozrost mięśni. Tj. Posiłki okołotreningowe powinny być prawidłowo zbilansowane. Kaloryczność posiłków zależy oczywiście od intensywności treningu. Około 2 godziny przed treningiem należy zjeść pełnowartościowy posiłek np. kaszę czy brązowy ryż z grillowaną piersią
z kurczaka plus warzywa. Zaraz po treningu warto sięgnąć po dawkę białka z węglowodanami prostymi np. koktajl mleczny z owocami. Po około 1h od treningu znów jemy pełnowartościowy posiłek. Warto pamiętać, aby posiłki okołotreningowe nie zawierały zbyt dużo tłuszczu, który zaburza odbudowę glikogenu. Jeżeli treningi są o późnych porach to po treningu możemy zjeść już tylko twaróg z warzywami. Proszę również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecam picie około 1,5 do 2l czystej wody dziennie. Tak ogólnie to wygląda. Jeżeli miałaby Pani jeszcze pytania zachęcam do kontaktu:

joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk