Jak skutecznie schudnąć bez zwisającej skóry?

Witam! Mam 19 lat, ważę 85 kg, mierzę 168 cm! Mój stopień aktywności fizycznej jest bardzo niski... odchudzać się jeszcze nie odchudzałam, tylko ograniczyłam słodycze do minimum i ćwiczyłam... ale teraz znów wróciłam do moich złych nawyków, czyli słodycze, brak ruchu. Mój przykładowy dzienny jadłopis wygląda tak: o 7 skibka chleba, o 10 następna kanapka, o 13-15 obiad (ziemniaki, karkówka, surówka), później jakiś jogurt o 18 i kolacja o 21 - z 2 skibki chleba! W ciągu dnia wypijam z 2 kawy i około 2-3 szklanek wody, nieraz jakiś słodki napój albo sok! W weekend piję dużo napojów gazowanych, wódki jak i piwa! Chciałabym się dowiedzieć, jak schudnąć skutecznie bez nawrotu wagi i jak, co robić, aby skóra po schudnięciu mi nie wisiała??? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc!!!
19 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI odpowiada otyłości.

Jesteś już dorosłą kobietą i możesz decydować sama o sobie, jak i o masie ciała. Masz wpływ także na to, jaka będzie jakość Twojego przyszłego życia.

Nie wolno bagatelizować problemu nadmiernej masy ciała.  Do zaburzeń mogących stanowić następstwo otyłości zalicza się: cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, kamicę pęcherzyka żółciowego, problemy z krzepnięciem krwi, zespół bezdechu nocnego, choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, zwiększone ryzyko nowotworów.

Domyślam się, że te problemy mogą wydawać Ci się odległe. Tak naprawdę dotyczą także Ciebie, o ile nie zmienisz nawyków żywieniowych i stylu życia.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Pomocne w odchudzaniu są:
1. woda – jest istotna w czasie stosowania diety odchudzającej. Hamuje powstawanie uczucia głodu, przyśpiesza proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych (które często są odpowiedzialne za nieprzyjemne bóle głowy, towarzyszące stosowaniu diety). Woda powinna być niegazowana, o niskiej zawartości sodu. W przypadku intensywnych treningów lepiej jest wypijać wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną.
2. częste spożywanie posiłków – posiłki powinny być spożywane w ilości 4-5 dziennie, lecz powinna charakteryzować je niewielka kaloryczność. Częste spożywanie posiłków zmniejsza częstość napadów głodu, usprawnia przemianę materii, przez co chudnięcie jest efektywniejsze.
3. błonnik – hamuje uczucie głodu, usprawnia pasaż jelitowy, zmniejsza ryzyko zaparć, które często nękają osoby odchudzające się.
4. aktywność fizyczna – przyśpiesza przemianę materii, przez co łatwiej jest schudnąć. Minimalny czas treningu, po którym spalana jest tkanka tłuszczowa to 30-40 minut.
5. masaże – usprawniają przepływ tkanki limfatycznej i proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych.
Oraz:
- ciepło-zimne natryski,
- stosowanie kosmetyków ujędrniająco-wyszczuplających,
- codzienne ćwiczenia,
- unikanie nadmiernych ilości soli (powoduje zatrzymywanie wody w organizmie).

Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych. Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast food, słodyczy, cukru.Zamiast kolorowych napojów gazowanych polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej. Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą. Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty.

Zupy nie powinny być zabielane. Należy zrezygnować z tłustych sosów. Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki. Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów. Trzeba pamiętać o umiarze. Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania.

W ramach przekąsek można jeść sałatki owocowe z dodatkiem jogurtu naturalnego, musy owocowe, koktajle na bazie odtłuszczonego mleka/kefiru/maślanki i owoców, jogurty, owoce, warzywa, batony zbożowe.

Naprawdę warto, abyś zmobilizowała się do ćwiczeń! Znacząco przyśpieszają efekty diety.

Przy tak dużej liczbie zbędnych kilogramów odchudzanie powinno być poprzedzone badaniami (m.in. stężenia hormonów tarczycy).

Zajęcia aerobiku mogą być dla Ciebie szkodliwe, gdyż wysokie jest ryzyko urazu. Korzystniejsze byłyby zajęcia na basenie, jazda na rowerze, spacery. Osobom, które starają się zrzucić nadmiar masy ciała, zaleca się godzinę ćwiczeń codziennie. Zajrzyj na www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam