Jak skutecznie schudnąć do wakacji? Proszę o radę

Mam 13 lat mam 164 cm i ważę 58 kg mam strasznie odstający brzuch i pulchne uda :( Bardzo nie lubię swojego ciała szczególnie w stroju kąpielowym :( Na wakacje wyjeżdżam w lipcu i chciałabym zachwycić moje koleżanki figurą ;) Co mogę robić ? Jakie ćwiczenia wykonywać ? Co jeść ? Z góry dziękuje ;)

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych znajduje się w przedziale pomiędzy 75 a 90 centyle, co oznacza, że waga mieści się w normie.

Jeżeli jednak czujesz, że występuje u Ciebie, szczególnie miejscowo, nadmiar tłuszczu to zachęcam Cię do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowe, oraz do zwiększenia aktywności fizycznej.
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak powinnaś się odżywiać, żeby powoli (masz czas do wakacji), ale w sposób stabilny pozbyć się tego nadmiaru. Pamiętaj, ze najbardziej skuteczne jest powolne chudnięcie - od pół do 1 kg tygodniowo.

Jedz regularnie, 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Należy jeść często, ale w niewielkich ilościach. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadania, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem)

Wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia.
Jedz produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony). Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych unikaj ziemniaków, marchewki i buraków. Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz ostrożnie, gdyż jest bardzo kaloryczny. Z mięs wybieraj chude tj. pierś z kurczaka / indyka. Jedz ryby, jaja i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie. Więcej szczegółów na:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
Unikaj tego, co dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.
Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie, lepiej godzinę. Pamiętaj, że w aktywności bardzo ważna jest systematyczność, dlatego wybierz ruch, który lubisz (może to być np. taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy, narty). Na pozbycie się tłuszczu z okolic brzucha i ud skuteczne też będą ćwiczenia - w załączeniu linki do artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-plaski-brzuch
http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-szczuple-uda

Pamiętaj, ze ważne jest także, aby się wysypiać. Powinnaś przeznaczyć na sen minimum 8 godzin dziennie. Dzięki temu będziesz bardziej wypoczęta, będziesz miała więcej siły i motywacji, Twój nastrój będzie lepszy.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska