Jak skutecznie schudnąć? Pomocy

Mam 16 lat, jestem dziewczyną i mam 178/179 wzrostu, ważę między 65-68 kg, dziś np rano ważyłam 66,5kg. Stosowałam rozmaite diety i głodówki i kopenhaskie i białkowe i nieskowęglowodorowe i nic nic nic!! Zawsze kończy się tym, że waga wraca na swoje stare miejsce a ja nie mogę na siebie patrzeć!

Chciałbym schudnąć chociaż z 5-6kg. Ćwiczę w domu, chociaż ostatni miesiąc sobie odpuściłam, sporadycznie chodzę na basen i czasem na pieszo do szkoły. Ciężko mi powstrzymać się od słodyczy ale walczę z tym natrętnym nałogiem! Czym można zastąpić słodycze? Co i jak jeść żeby schudnąć i potem nie tyć?! Jaka waga jest dla mnie prawidłowa? W jakich granicach? Czy mleko bardzo tuczy?

Na śniadanie zwykle jem płatki Fitness z mlekiem, potem jakiś jogurt naturalny, płatki ryżowe z chudą szynką albo serem, na obiad to różnie, z kolacją też różnie bywa ale staram się jej unikać. Do obiadu trzymam się metody jeść co 3h, ale potem jak siedzę w domu to niestety zdarza mi się podjadać między posiłkami, ponadto kiedyś często stosowałam środki przeczyszczające i mój metabolizm jest masakryczny, jak go przyspieszyć? Bo w sumie wszystko od tego zależy, im szybszy metabolizm tym szybciej się chudnie... Chciałabym schudnąć do gwiazdki, żeby na święta jakoś wyglądać, czy to możliwe?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Witaj,

przede wszystkim Twoja waga jest jak najbardziej w normie (również przy 68 kg). Na pewno będzie Ci łatwiej utrzymywać prawidłową wagę jak nauczysz się zdrowych nawyków żywieniowych i wprowadzisz je w życie. Załączam artykuły na ten temat.

Zastanawiasz się jak przyśpieszyć metabolizm? Musisz wiedzieć, że wszystkie diety typu kopenhaska i inne bardzo niskokaloryczne (poniżej Twojej podstawowej przemiany materii - aktualnie jest ona na poziomie 1550 kcal) spowalniają przemianę materii / metabolizm. To co go przyśpiesza to:

  • regularność posiłków - posiłki częste (co 3 godziny), a małe (bez podjadanie)
  • produkty z dużą zawartością błonnika (pełnoziarniste produkty zbożowe tj. chleb razowy, płatki zbożowe naturalne, grube kasze tj. gryczana oraz warzywa)
  • produkty z dużą ilością białka np. jogurty naturalne, twaróg, chude mięso
  •  aktywność fizyczna

Więcej na ten temat w artykułach:

Jeżeli chodzi o słodycze, które dobrze jest wyeliminować to spożywanie produktów pełnoziarnistych, regularność posiłków, a przede wszystkim spożywanie śniadań powinny zmniejszać apetyt na słodycze. Ważna jest też ilość snu (min. 7-8 godzin). Jeżeli będziesz miała ochotę na coś słodkiego to miej pod ręką suszone owoce (morele lub figi), albo gorzką czekoladę pow. 70% kakao (zjedz tylko mały kawałek). Jako przekąski zdrowe też są orzechy i migdały, ale ponieważ są bardzo kaloryczne trzeba uważać z ilością.

Podsumowując - koniecznie zadbaj o regularność, nie opuszczaj żadnych posiłków, nawet kolacji (zjedz lekką). Jedz w pierwszej połowie dnia (włącznie z obiadem) więcej pełnowartościowych produktów zbożowych, po obiedzie głównie warzywa i produkty białkowe. Słodycze zastępuj zdrowymi przekąskami. Pij dużo wody, staraj się więcej ruszać. Dobrze się wysypiaj.

I koniecznie zapamiętaj, że Twoja waga jest w normie:)

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Agnieszka Kuczewska