Jak skutecznie wyleczyć zatwardzenie?

Od 3 miesięcy nie mogę się normalnie wypróżnić. Gdy pójdę do łazienki to siedzę tyle czasu aż się wypróżnię, ale nie daje rady. 3 razy na tydzień się to zdarza. Próbowałam wszystkiego co mogłam. Piłam na czczo wodę gotowaną, ćwiczę, tabletek żadnych nie mogę bo karmie piersią a lekarz mi zabronił. Mój lekarz kazał mi pić dużo herbatek ziołowych, pić na czczo wodę lub na czczo łyżkę oleju. Ale nic mi nie pomaga. Męczy mnie to i tylko czuję dyskomfort. Dlaczego tak się dzieje? Urodziłam córeczkę 27 lipca i po 2 miesiącach mam ten problem. Zrobiłabym wszystko, żeby to ustąpiło, ale nic mi nie pomaga. Bardzo proszę o pomoc. Co mogę zrobić, aby to przeszło? Z jakiego powodu tak jest?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Problem zaparć nawykowych jest dosyć częstym problemem  u kobiet. W okresie ciąży szczególnie ostrożnie należy do niego podchodzić.
Oprócz ruchu i odpowiedniego trybu życia ważne jest spożycie błonnika. Błonnik pęcznieje w jelitach pod wpływem wody i prowadzi do naturalnego pobudzenia ścian jelita pobudzając perystaltykę.
W aptekach preparaty zawierające błonnik są szeroko dostępne.

W przypadku nieskuteczności takiej metody dopuszczalne w ciąży jest stosowanie laktulozy.
Jest to bezpieczny lek, który działa w sposób osmotyczny, powoduje wędrówkę wody do światła jelita.
Nie należy stosować preparatów podrażniających bezpośrednio sploty nerwowe w ścianie jelit, takie leki to np. Xenna.

Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl