Jak skutecznie wyszczuplić sylwetkę, głównie dolne partie ciała. Tak aby efekt był długotrwały?

Witam, mam 19 lat, 152 cm wzrostu i ważę ok 47 kg. Zawsze byłam szczupła, jako dziecko nawet bardzo. Byłam zadowolona ze swojego wyglądu. Od ok 13 roku życia do 16 roku życia trzymałam wagę 39 kg, ale nagle przytyłam. Trenowałam taniec, parę razy w tygodniu z dużą intensywnością, do tego basen raz w tygodniu, nie musiałam uważać na dietę, w ogóle nie tyłam. Właśnie w wieku 16 lat nagle przytyłam do 44 kg.Mimo że nic zupełnie się nie zmieniło w moim trybie życia. Byłam w stanie jakoś to zaakceptować. Ale w zeszłoroczne święta dobiłam do 47 kg, mniej trenowałam a odżywiałam się tak samo jak podczas intensywnych treningów i domyślam się że stąd ten efekt. Od stycznia przeszłam na dietę Dukana, schudłam do marca do 42 kg. Byłam zachwycona efektami, chociaż dieta nie do końca mi służyła, miałam zaparcia i słabe samopoczucie, ale wygląd wynagradzał wszystko. Poczas diety trochę ćwiczyłam, ale nie dużo, bo wysiłek nie jest podczas tej diety szczególnie zalecany. Niestety nie urzymałam efektów, mimo że bardzo powoli i ostrożnie wprowadzałam normalne produkty i dokładnie wedlug zaleceń. Przytyłam dość szybko do tych 47 kg. I mam wrażenie że wizulanie było jeszcze gorzej niż przed dietą. A odżyiwiałam się naprawdę racjonalnie, i chodziłam do klubu fitness na zajęcia. W wakacje pojechałam na intensywny, 10 - dniowy obóz taneczny. Muszę dodać że tuż przed nim przeszłam na wegetarianizm, stosując się do diety zgodnej z grupą krwi A. Po obozie ważyłam 44 kg. I byłam zadowolona, bo tkanka tłuszczowa zamieniła się w mięsnie. I ciało nie dość że szczuplejsze to naprawdę bardzo ładnie wyrzeźbione. Na obozie starałam się jeść dość mało, ale ze względu na wysiłek nie mogłam za bardzo ograniczyć porcji, a więc myślę że jadłam normalnie. Po powrocie, dieta dalej wegetariańska, zero słodyczy, jak chleb to tylko razowy, ale bardzo mało, warzywa, owoce, żadnych fast - foodów, żadnych słodyczy, napojów gazowanych, nawet soków, czy słodkich napojów. Obiady tylko wege i zasze niskokaloryczne. 4 posiłki dziennie, i nigdy nie jadam kolacji. Raz w tygodniu jadłam jakiś jeden bardziej kaloryczn posiłek, jakiś deser albo pizza. Chodzę na fitness, na zajęcia typu abt, tbc, i siłownie. Raz w tygodniu na basen. Mimo to przytyłam! W listopadzie wróciłam do 47 kg. Prawie wszystkie kilogramy poszły w uda, biodra i pośladki. Chociaż cale ciało się "zaokrągliło". Bardzo proszę o pomoc jak schudnąć i utrzymac efekt, I jak wyrzeźbic dolne partie ciała. Pozdrwiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Twoja obecna waga jest prawidłowa i nie powinnaś się odchudzadzać. Wcześniejsza waga wskazywała na niedobór masy ciała. Przyczyn przytycia, może być kilka np.: zaburzenia hormonalne, rozrost tkanki mięśniowej, efekt jo jo, czy spowolnienie tempa przemiany materii - tak najprawdopodobniej jest w Twoim przypadku. W wyniku przejścia na diętę o zbyt niskiej ilości kalorii lub zbyt szybkiego chudnięcia orgaznim zaczyna się bronić przed niekorzystnymi warunkami. Zamiast spalać zbędne kalorie zaczyna je magazynować. Tak mogło być w Twoim przypadku: przejście na dietę najpierw Dukana, potem wegetariańską i dość intensywny wysiłek fizyczny mogły doprowadzić do spadku tempa przemiany materii. Dodatkowo tempo przemiany materii spada wraz z wiekiem, mniej więcej od 20 roku życia organizm zaczyna oszczędzać i co raz bardziej magazynować substancje zapasowe.

Aby przyspieszyć przemianę materii powinnaś jeść 5 niedużych posiłków co 2-3 godziny. Śniadanie powinno być spożywane w ciągu 30 minut od obudzenia się, a kolacja na 3 godziny przed snem. Nie powinnaś podjadać pomiędzy posiłkami. Oprócz 5 posiłków w diecie dla osób aktywnych powinny się też znaleźć produkty zawierające dużo witaminy C i E, które są naturalnymi antyoksydantami oraz polifenole. Źródłem polifenoli jest między innymi zielona herbata, która dodatkowo pomaga spalić tkankę tłuszczową, a także herbata czerwona i biała.

Jeżeli chcesz wymodelować dolne partie mięśni polecam Ci ćwiczenia aerobowe takie jak jazda na rowerze, skakanie na skakance czy jogging.

Świetnym sposobem na wyrzeźbienie mięśni nóg jest basen. Pływanie modeluje całą sylwetkę a dodatkowo nie obciąża stawów. Oprócz pływania i ćwiczeń aerobowych możesz wykonywać następujące ćwiczenia:
1.http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-uda-i-posladki
2.http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-nogi
3.http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-posladki
4.http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-odchudzajace-biodra

Pozdrawiamy.