Jak sobie radzić z zaparciami?

Od dwóch tygodni nie mogę się wypróżnić. Mówiłam o tym lekarzowi, lecz nic mi nie poradził, a domowe sposoby nie pomagają. Przepisał mi żelazo, które niestety będzie wzmagało problemy żołądkowe i strasznie się tego boję. Niestety będę musiała je wykupić, bo wynik żelaza wynosi 3,06... Mój dzień składa się teraz z 5 posiłków, niestety obiad stanowi tylko 1 danie i to bardzo mała porcja. Zup bardzo się boję spróbować, a do większych porcji mam jakieś dziwne obawy. Gdy zjem więcej, mam wyrzuty sumienia i boje się, że się przejadam. Spowodowane jest to szczególnie tym, że odczuwam pełność w brzuchu i staje się on wtedy taki wydęty. Czy kolacja o godz 20.00 w moim przypadku to nie późna pora?

Teraz próbuję ustalać sobie plan jedzenia na najbliższe tygodnie i pilnuję, aby codziennie było coś nowego i innego. Nie umiem sobie radzić bez takiego planu niestety. Czy mogłaby mi Pani napisać taki przykładowy jadłospis na 1 dzień? Abym mogła mieć jakieś rozeznanie w tym? Jestem 20-letnią dziewczyną, która ma 158 cm wzrostu. Ważę w tym momencie 39 kg. Moja najniższa waga wynosiła 28 kg. Podniosłam się jakoś sama, ale jest ciężko... Przytyłam tyle od lipca. Czy to dobre tempo? Dziękuje za pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
ogólne zalecenia dietetyczne przy wychodzeniu z anoreksji obejmują 5 posiłków dziennie, lekkostrawnych. Dieta nie powinna zawierać produktów smażonych, wzdymających (kapusta, fasola), wysoko tłuszczowych, niewskazane są też zupy mleczne, żółty ser. Mleko może być spożywane w postaci naturalnego jogurtu, kefiru, twarożku.

Przyrost masy ciała nie może być większy niż 0,1-0,4 kg/dobę i 1-2 kg na tydzień.
Wartość kaloryczna posiłków powinna rosnąć stopniowo. W pierwszym tygodniu: ok. 40 kcal/kg masy ciała, następnie ok. 60 kcal/kg, po kilku tygodniach o ok. 70-100 kcal/kg na dobę.

Nie jestem dietetykiem. Proponuję, abyś skorzystała z naszego serwisu AbcDieta, a najlepiej - gdybyś skorzystała z osobistej konsultacji u takiego specjalisty.

Jeśli masz niedobór żelaza, powinnaś spożywać produkty naturalnie bogate w żelazo i witaminę C, która ułatwia jego wchłanianie.

Możesz spożywać kolację o takiej godzinie, powinna być ona jednak lekkostrawna.

Twoje problemy z zaparciami wymagają specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Twój lekarz rodzinny powinien skierować Cię do odpowiedniego specjalisty, aby wykluczyć np. niedrożność jelit.

Pamiętaj, że dieta to tylko część sukcesu. Jeśli skupisz się wyłącznie na niej, to bardzo prawdopodobny jest szybki nawrót objawów. Podstawową formą leczenia jest psychoterapia.

Z pozdrowieniami