Jak sprawdzić czy robak, który mnie ugryzł to był kleszcz?

Około dwóch tygodni temu znalazłam na wysokości kolana, od strony wewnętrznej, czarnego robaka. Kiedy usunęłam go z mojej nogi, w miejscu, gdzie przebywał, pozostała brązowa plamka o średnicy około 8mm. Nie jestem pewna czy to był kleszcz, ponieważ wyglądał trochę inaczej niż kleszcze, które widziałam. Był cały czarny, płaski i mały. Plamka z dnia na dzień malała. Wczoraj natomiast w tym miejscu pojawił się mały bąbelek. Równolegle z tą plamką wystąpił stan podgorączkowy. Chciałam się dowiedzieć czy to mogą być objawy po ugryzieniu kleszcza? Ewentualnie jaki inny robak to mógł być? Jak mogę się przekonać czy wszystko jest w porządku? Jeśli powinnam zrobić jakieś badania - to jakie i do jakiego lekarza najlepiej się udać?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Generalnie niestety nie ma możliwości ogólnego sprawdzenia czy był to kleszcz czy nie... Jedynie w przypadku kleszcza zakażonego boreliozą, którą potencjalnie mógł zarazić Panią można wykonać testy na obecność przeciwciał w klasach IgG i IgM.

Objawy, jakie Pani opisała, czyli brązowa plamka nie są raczej charakterystyczne dla kleszcza, jednak nie możemy tej możliwości wyeliminować. Powinna teraz obserwować Pani swoje ciało (może pojawić się rumień - niekoniecznie w miejscu ugryzienia) oraz objawy.

Proszę również udać się do lekarza rodzinnego, który po zebraniu wywiadu, zbadaniu, oceni ryzyko choroby i ewentualnie skieruje na badania lub zleci leczenie.