Jak szybko psuje się wzrok?

Od roku noszę okulary,najpierw wada była -1.5 -1.75,3 miesiące temu wymieniłam na -1.75 i -2. Czuje że lekko pogorszyl się wzrok,może z kilka setnych dioptri. Moje rodzeństwo nosi lub nosiło okulary,ale nie wiem czy to przez genetyke. Jak bardzo może mi się pogorszyć wzrok-do jakiego stopnia i jak szybko?

Pani ma 24 lata i właściwie nie powinno się już Pani pogarszać. Krótkowzroczność niestety pogarsza się u osób studiujących, czytających po ciemku,żle śpiących,za krótko,ogólnie przepracowanych. Podaje Pani wartość okularów, a nie wartość wady refrakcji. /ilość dioptrii po zakropleniu oczu. ? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie ma na to reguły. Zwykle największy skok wady obserwuje się do czasu wzrastania gałki ocznej, czyli do 21 roku życia. U kobiety dodatkowo ciąża może powodować pogorszenie wzroku.