Jak to jest z badaniem cytogenetycznym kariotypu?

Witam serdecznie! Czy partner mając dwoje zdrowych dzieci z poprzedniego związku (obyło się  bez problemu z zajściem i donoszeniem), powinien zrobić w obecnym związku badanie cytogenetyczne kariotypu? Dodam, że jestem po dwóch poronieniach? Czy możliwe, że bardziej w mojej strony leży problem? Proszę o odpowiedz. Dziękuję i pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Poronienie o podłożu wad genetycznych jest prawdopodobne zwłaszcza jeżeli poprzednie poronienia wystąpiły przed 12 tygodniem ciąży. Czy było przeprowadzone badanie genetyczne poronionych ciąż? Była by to bardzo ważna informacja, co do przyczyn. Jeżeli Pani partner ma dwoje zdrowych dzieci, to rzeczywiście małe jest prawdopodobieństwo, iż ma nieprawidłowy kariotyp.

Diagnostykę poronień nawykowych warto zacząć od prostszych i łatwiej dostępnych badań: wykluczyć zaburzenia hormonalne (m.in. czy jest prawidłowa funkcja ciałka żółtego), przyczyny anatomiczne, immunologiczne  oraz infekcyjne.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji o przyczynach poronień.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!