Jak to w końcu wyleczyć?

Witam. Mam 19 lat i od 13 roku życia zmagam się z depresją i nerwicą. Chodziłam przez jakis czas do psychologa, brałam tabletki psychotropowe, ale zrezygnowałam z wizyt. Miałam wiele prób samobójczych. Wyszłam rownież z uzależnienia od psychotropów. Od kilku miesięcy czuję, że mam 'nawrót' . Mam dość wszystkiego, siebie, ludzi, związku z chłopakiem, wszystkiego. Nie potrafię się cieszyć życiem, cennymi chwilami. Zastanawiałam się nad powrotem na sesję z psychologiem, ale nie jestem pewna... może dlatego, że poprzednia pani psycholog, delikatnie mowiąc, nie chciała mi pomóc. Proszę o jakąś poradę, bo już naprawdę nie mogę wytrzymać, ciągle płaczę, nie śpię, mam cały czas natłok myśli i dość życia...

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Przede wszystkim proponowałabym Pani podjąć psychoterapię. Zaburzenia, na które Pani cierpi, wymagają psychoterapii prowadzonej przez certyfikowanego specjalistę. Dlatego przed jej rozpoczęciem, proszę się upewnić, czy psycholog posiada certyfikat psychoterapeuty.

Równie istotna jest osobowość psychologa. Jeżeli w relacji z psychoterapeutą nie czuje się Pani swobodnie, nie ma Pani poczucia zrozumienia i pełnej współpracy, taka terapia nie ma sensu.

Proszę również zwrócić uwagę na preferowany przez psychologa nurt terapeutyczny. Szybkie i skuteczne efekty w tego rodzaju zaburzeniach przynosi psychoterapia poznawczo-behawioralna, dlatego może warto spróbować od tego?

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!