Jak uchronić się przed nawrotem zapalenia gardła?

Dzień Dobry. Tydzień temu rozłożyło mnie zapalenie gardła i jutro kończę antybiotyk Amoksiklav i mam problem bo nie mam pojęcia jak sie ubierać w taką pogodę. Założyłam dzisiaj czapkę ale po przejściu paru metrów zdjełam ją bo na wyświetlaczu pokazało 13 stopni więc zastanowiłam się w czym będę chodzić w zimę. Wiem że to głupiutkie pytanie ale nie wiem jak mam się zachowac po chorobie by ona nie wróciła. Co zażywać by wzmocnić organizm i czy mogę jutro iść na cmentarz czy lepiej nie? Dziękuję

Magdalena Mroczek

Witam, aby wzmocnić organizm najlepiej jest zażywać preparat witaminowy. Jeśli gardło jest cały czas podrażnione można kupić w aptece tabletki do ssania o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ważne jest też picie dużej ilości płynów. Jeśli czuje się Pani osłabiona lepiej jest zostać w domu i odpoczywać, a jeśli czuje się już Pani dobrze to należy po prostu unikać wychłodzenia organizmu.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie należy doprowadzać do sytuacji, że się Pani spoci, a co gorsza następnie rozbierze. Infekcja w tedy prawie pewna. To Pani musi wiedzieć, kiedy komfort termiczny jest odpowiedni. Nie ma się co sugerować temperaturą podawaną w aplikacjach czy serwisach pogodowych - może być względnie ciepło, ale zimny wiatr. Nie ma sztywnych reguł. Najważniejsze, by wyleczyć infekcję do końca.