Jak uporać się z niewytłumaczalnym lękiem przed ciążą?

Witam. Mam 18 lat i straszny problem. Zacznę od początku. 25 stycznia straciłam dziewictwo, kochałam się z chłopakiem najpierw z prezerwatywą, lecz później juz bez (jednak wytrysk nastąpił poza mną). To był wielki błąd, ponieważ cały miesiąc żyłam w ciągłym stresie. Nic nie sprawiało mi radości, byłam przygnębiona, powiedziałam partnerowi o moich podejrzeniach i on również bardzo się denerwował. Dodam, że widujemy się zaledwie co dwa tygodnie i od tamtego czasu już za każdym razem używaliśmy prezerwatywy. Okres pojawił się dwa dni po przewidywanym terminie, tj. 17 lutego (mam 28-dniowe cykle). Uspokoiło mnie to, lecz na krótką metę. Otóż na nowo zaczęłam wmawiać sobie to, że jestem w ciąży, mimo że po tamtej ''nauczce'' cały czas się zabezpieczaliśmy. Raz jednak było tak, że zbliżyliśmy się bez, ale to było zaledwie kilka ruchów, bo zdaliśmy sobie sprawę z tego, że znów będziemy niepotrzebnie się bać. Mam nadzieję, że przy tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było bardzo nikłe? Dziś czekam na okres jak na boskie zbawienie. Z moich obliczeń wynika, że powinnam dostać go wczoraj, lecz na razie nie widać krwawienia. Pobolewa mnie brzuch, mam obolałe piersi, ale mimo to nic nie ma:(. Dodam, że od jakiegoś czasu mam zaparcia, strasznie burczy i tak jakby ''trzepocze'' i przelewa mi się w brzuchu. Czytałam, że to może być jeden z objawów ciąży. Ostatnio również częściej oddawałam mocz, lecz teraz juz tak nie jest (czytałam, że może być to z nerwów). Nie robiłam żadnych testów, nie byłam u lekarza. W głębi serca wiem, że raczej niemożliwe, żebym była w ciąży, ale mimo to panicznie się boję. Nie jestem gotowa na macierzyństwo. Martwię się, że przez ten lęk wpadnę w chorobę psychiczną. Kompletnie nie wiem, jak sobie z nim radzić. Nawet jeśli teraz dostanę okres, to boję się, że w przyszłości i tak moje obawy będą się powtarzać, a przez to przecież można się wykończyć... Proszę o jak najszybszą odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Stres i tak silne emocje, jakich doświadczasz, mogą opóźniać wystąpienie miesiączki. Lęk przed ciążą jest wynikiem życia w silnym stresie przez ten jeden miesiąc. Strach przed nieplanowana ciążą jest bardzo trudnym doświadczeniem, Twoja reakcja jest tego naturalną konsekwencją.

Stosunek przerywany, podobnie jak współżycie w obawie przed zajściem w ciążę, bardzo niekorzystnie wpływają na psychikę. Dobrze byłoby zmienić ten schemat funkcjonowania, gdyż może prowadzić do nerwicy, utrwalenia się strachu przed ciążą, współżyciem, awersji do seksu, stanów napięcia i niepokoju, etc.

Przede wszystkim zastanów się nad Twoją relacją z chłopakiem. Nie ma środka, który ma 100% skuteczność w zapobieganiu ciąży. Osobiście jestem zwolenniczką podejmowania współżycia w takim momencie życia, kiedy istnieje choćby minimalne poczucie pewności, że można sobie poradzić w przypadku nieplanowanej ciąży. Dlatego porozmawiaj ze swoim chłopakiem na ten temat, wspólnie zastanówcie się, co stałoby się w przypadku, gdyby doszło do zapłodnienia. Czy jesteście gotowi podjąć się odpowiedzialności za dziecko, czy możecie liczyć na wsparcie najbliższych (rodziców, rodziny, przyjaciół), czy Wasza relacja jest na tyle bliska, abyście mogli liczyć na wzajemne wsparcie w takiej sytuacji, etc. Twój lęk związany jest z obawą przed tym, co nieznane, ale jeśli będziesz miała poczucie, że poradzisz sobie nawet w przypadku nieplanowanej ciąży, to Twój niepokój powinien się zmniejszyć.

Rozważ również taką formę zabezpieczenia, która da Ci większe poczucie pewności. Dużą skuteczność posiada antykoncepcja hormonalna, a także stosowane zgodnie z zasadami NPR, które wymaga na początku dobrego poznania tej metody, ale pozbawione jest skutków ubocznych dla Twojego organizmu i pozwala lepiej rozpoznawać sygnały, jakie daje organizm. Spróbuj porozmawiać na ten temat z ginekologiem, najlepiej osobą, która ma doświadczenie w pracy z młodymi dziewczętami.

Pozdrawiam serdecznie!