Jak uratować małżeństwo przy braku porozumienia?

Witam. Nie mogę porozumieć sie z mężem próbuję namówić go do rozmowy ale on nie chce rozmawiać. Dodam że mamy małe dziecko i niewspolrzyjemy odkad byłam w ciąży. Nie wiem jak do niego dotrzeć o wszystko ma pretensje, wylicza ile dokładnie czasu spędził z dzieckiem i nie zbyt chetnie sie nim zajmuje. Myślę nawet o rozwodzie chociaż bardzo go kocham. Prosze o pomoc chce ratować moje małżeństwo. Dziekje i pozdrawiam. K.G.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przede wszystkim zastanów się, czy kryzys w Twoim małżeństwie nie jest spowodowany pojawieniem się pierwszego dziecka. Często zdarza się tak, że kobieta stając się matką poświęca cały swój czas tylko dziecku. Mężczyzna w takiej sytuacji zaczyna czuć się niepotrzebny, zbędny i odrzucony na dalszy tor. To może skutkować z kolei tym, że powoli wycofuje się z życia rodzinnego.
Zastanów się, co Was połączyło, jak spędzaliście czas w przeszłości, kiedy było między Wami dobrze. Postaraj się także wygospodarować czas tylko dla Was, by wzmocnić Waszą intymność.
Pozdrawiam

Pytanie co jest powodem wycofania męża z relacji? Jak długo to trwa- nie tylko brak współżycia, ale rozumiem, ze ogólnie bliskości i kontaktu emocjonalnego? Czy coś się zmieniło od czasu, kiedy spodziewali się Państwo dziecka? Jak podejmowana była decyzja o powiększeniu rodziny? Jak było wcześniej, kiedy było dobrze i dobrze się Państwo rozumieli- co było wtedy, czego nie ma teraz?
Na pewno to, ze mąż nie chce rozmawiać utrudnia sprawę. Być może tez czuje się odrzucony, traktowany inaczej ("na drugim planie") od czasu, gdy została Pani mamą? Może też ma problemy pozadomowe, zawodowe? Może tez jest zaangażowany emocjonalnie w coś innego? Albo po prostu nie wie, czego Pani od niego oczekuje i czuje się zagubiony?
Jest bardzo dużo pytań i możliwości, które implikują dalsze rozważania i rozwiązania. Poznanie odpowiedzi na te pytania, pozwoli Państwu odkryć, co naprawdę dzieje się w relacji, co jest powodem oddalenia się od siebie i da możliwości zmiany. Myślę, że porada tego nie wyczerpie i warto poszukać wsparcia u specjalisty, w tym przypadku psychoterapii małżeńskiej i rodzinnej.

Witaj
Najkorzystniej ratowanie małżeństwa zacząć od wspólnej rozmowy z psychoterapeutą rodzinnym. Do psychoterapeuty rodzinnego często trafiają małżeństwa, w którym jedno z małżonków albo obydwoje podjęli decyzje o rozstaniu się, a tymczasem w gabinecie okazuje się że jest bardzo dużo problemów ale jest też dużo chęci do pracy nad relacją.
anna suligowska