Jak uregulować miesiączkę po tabletkach "po"?

Witam, Mam mały problem. Dwa miesiące temu wniknęła sytuacja która spowodowała, że musiałam zażyć tabletkę "po" (a mianowicie kilka, bo ginekolog nie przepisał mi konkretnych tabletek na receptę, tylko dał 10 swoich, które rozpisał na dwie dawki). Po trzech dniach, po ich zażyciu, wystąpiło krwawienie a po kilku dniach po planowanej miesiączce wystąpiło dziwne plamienie, które nie przypominało miesiączki... Mniej więcej drugiego miesiąca sytuacja się powtórzyła... Przeczytałam na różnych forach, że to normalne po tak dużej dawce hormonów. Zastanawiam się tylko jak mogę uregulować swój organizm. Większość dziewczyn napisało, że ich miesiączka nie była regularna nawet przez pól roku i trochę się boję. "Wtedy" zostałam przebadana przez tego ginekologa i przepisał mi dodatkowo zwykłe tabletki antykoncepcyjne... Wiem, że powinnam je zacząć pierwszego dnia nowego cyklu, ale kiedy mogę zacząć je brać jak nie mam normalnej miesiączki i nie wiem kiedy ona nastąpi (dodatkowo napiszę, że testy ciążowe mają wynik negatywny). Czy jak zacznę brać teraz tabletki antykoncepcyjne ( nie znając dnia cyklu) to po skończeniu opakowania pojawi mi się normalna miesiączka i cykl wróci do normy? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tak duża dawka hormonów rzeczywiście zwykle prowadzi do rozregulowania cyklu, zresztą taki jest cel jej przyjęcia - odłożenie w czasie owulacji. Teraz ma Pani dwa wyjścia, jeśli chce Pani przyjmować tabletki antykoncepcyjne, to należy po prostu zacząć je przyjmować i cykl się ureguluje, nie będzie to jednak naturalny cykl, a sterowany zewnętrznymi hormonami z tabletek. W takim przypadku będzie Pani też zabezpieczona przed ciążą, ale dopiero po tygodniu od wzięcia pierwszej tabletki, gdyż nie rozpocznie ich Pani w pierwszy dzień miesiączki. Jeśli natomiast nie chce Pani brać tabletek, to najlepszym wyjściem jest po prostu poczekać i cykl po pewnym czasie powróci do pełni regularności.

Pozdrawiam serdecznie!