Jak urządzić pokój dziecka z autyzmem?

Ciężko jest znaleźć jakieś książki na ten temat, byłabym wdzięczna gdyby zechcieli Państwo udzielić mi porad w tym zakresie, opisać główne zasady, które obowiązują przy urządzaniu pokoju dla dziecka autystycznego.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Nie uważam, że dziecko autystyczne powinno mieć specjalnie wyposażony pokój dziecięcy. Niemniej jednak można zwrócić uwagę na kilka szczegółów, mianowicie nie należy stosować zbyt dużej ilości kolorów pośrednich. Wszystkie zamieszczone elementy stałe powinny być proste, bez zbędnych szczegółów oraz bezpieczne dla dziecka. Warto natomiast zapewnić dziecku wielostronną stymulację, mianowicie zabawki dźwiękowe, światełka i lampki pobudzające zmysł wzroku, różne materiały zapewniające doznania dotykowe.

Można bowiem stworzyć dziecku, warunki do Integracji sensorycznej w środowisku domowym. Ponadto dzieci autystyczne nie przejawiają jakiś konkretnych, zgeneralizowanych potrzeb dotyczących warunków mieszkaniowych. Rodzice urządzając dla niego pokój powinni kierować się głównie tym, by miejsce to kojarzyło się dziecku z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Bardzo ciekawe pytanie i chyba faktycznie wiele o tym się nie mówi i nie pisze. Wszystko zależy od dziecka, jego wieku i poziomu funkcjonowania. Kącik do odrabiania lekcji czy nauki powinien być raczej oszczędnie urządzony, bez zbędnych bodźców, z daleka od okna i miejsc interesujących. Na biurku tylko to nad czym w danej chwili się pracuje.
Kącik zabawowy z tymi zabawkami, które lubi. Zabawki dobrze jest segregować do pudelek, na których przyklejamy obrazek z tym co ma się w nim znajdować. Przy sprzątaniu pokoju ułatwia to grupowanie i równocześnie dziecko się uczu: klocki do klocków, misie do misiów, autka do autek.
Zwykle dzieci mają problemy z integracją sensoryczną więc dywaniki, koce, poduszki czy pluszaki można dobrać z różnorodnych faktur tak by dotykając tych rzeczy równocześnie stymulować zmysły.
Jedną ścianę lub jej kawałek można wykonać z tworzywa zmywalnego, tak jak tablica w szkole by dziecko mogło po niej rysować i tym samym nie niszczyć ścian.
To tylko kilka luźnych propozycji ale mam nadzieję, że zainspirują.
Z pozdrowieniami AM