Jak ustalić przyczynę nadwagi?

Mimo stosowania różnych suplementów odchudzających nie mogę schudnąć, jakie badania są potrzebne, żeby ustalić przyczynę nadwagi?

Witam!

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że suplementy diety często są nieskuteczne. Nie obowiązują ścisłe normy w ich etykietowaniu, przez co nie wiemy tak naprawdę co się w nich znajduje i w jakich ilościach, a dodatkowo suplementy mogą jedynie wspomagać utratę masy ciała, a nie ją powodować.
Dlatego zanim zaczniesz się odchudzać warto poznać sposoby na skuteczną i zdrową utratę zbędnych kilogramów. Na początku zadbaj o zamianę swojego jadłospisu oraz zwiększ aktywność fizyczną, a potem obserwuj powolną, ale skuteczną i pozbawioną efektu jojo utratę wagi.
Przyczyną nadmiernej wagi może być dodatni bilans energetyczny, nieregularne odżywianie, brak lub niska aktywność fizyczna, a dopiero potem ewentualne choroby i uwarunkowania genetyczne.
Zajrzyj do artykułu zamieszczonego na naszej stronie http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe dzięki niemu sama będziesz mogła wychwycić co robisz źle i jak to naprawić. Zapoznaj się również z prawidłowymi zasadami zdrowego odżywiania, oto niektóre z nich:
1. Jedz posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny. Nieregularne posiłki są w ponad 70% przyczyną nadwagi i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
2. Pij dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej), soków warzywnych i soków owocowych 100% (w zastępstwie dla owoców). Unikaj natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - unikaj fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jedz warzywa i owoce. Warzywa dodawaj do każdego posiłku.
5. Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy wybieraj te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Pamiętaj, że w odchudzaniu ważna jest motywacja i szczere chęci. Nie poddawaj się przy drobnych trudnościach i niepowodzeniach. Zamiana stylu życia może być trudna, ale bez niej nie ma szans na zdrową utratę masy ciała.
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.
Niekiedy watro udać się do poradni dietetycznej, gdzie otrzymasz wsparcie psychiczne i fachową pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna