Jak uświadomić alkoholikowi jego chorobę?

Co mam zrobic jesli moj ojciec jest alkocholikiem. Ja i moja mama mowimy mu ze ma problem ale on sie z tego smieje i mowi ze tak nie jest. Strasznie mi zal mamy bo widze ze cierpi przez niego. Co mam zrobic niewiem jak poradzic sobie z ta sytułacja??
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Zdaję sobie sprawę, że cała rodzina przeżywa fakt, iż tata nadużywa alkoholu. Zachowanie Pani taty jest dość charakterystyczne dla alkoholików. Zwykle alkoholik ma problem z przyznaniem przed samym sobą, że cierpi na chorobę alkoholową i stracił kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. Pojawia się wiele mechanizmów obronnych: marginalizowanie problemu, zaprzeczanie, wypieranie, usprawiedliwianie się, racjonalizowanie, że przecież ma się nad tym kontrolę itp. Bardzo Paniom współczuję, bo znajdują się Panie w trudnej sytuacji. Mogą Panie próbować rozmawiać z ojcem/mężem, prosić go, przekonywać, ale nie ubezwłasnowolnią go Panie i nie zaciągną na siłę na leczenie. Pani ojciec sam musi zrozumieć, że ma problem alkoholowy i trzeba zacząć się leczyć. Najlepiej by było, gdyby Pani ojciec udał się na konsultację (rozmowę) z terapeutą pracującym w ośrodku terapii uzależnienia od alkoholu. Placówki lecznicze może znaleźć Pani na stronie PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - http://www.parpa.pl/). Odsyłam też do artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-pomoc-alkoholikow http://portal.abczdrowie.pl/jak-zyc-z-alkoholikie
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć, bez terapii trudno jest sobie poradzić samemu. Z tego co pani pisze ojciec jest tego zupełnie nieświadomy i nie dopuszcza do siebie myśli, że coś jest nie w porządku.
W całej Polsce są grupy terapeutyczne zarówno dla DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz dla osób współuzależnionych, czyli takich, które żyją z alkoholikiem. Są to grupy terapeutyczne, które pomagają się odnaleźć w trudnej sytuacji uzależnienia jednego z członków rodziny. Zachęcam do znalezienia sobie takiej grupy zarówno panią jak i mamę. Grupy takie organizowane są w Poradniach terapii uzależnienia i współuzależnienia.
W razie wątpliwości proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Zuzanna Starczewska