Senzop a uwolnienie od uzależnienia

Witam. Jak uwolnić się od uzależnienia od leku nasennego Senzop? Mój przyjaciel bierze go od ponad roku. Bez tabletki Senzop nie zaśnie. Chce jednak z tym skończyć. Co robić? Pracuje na nocki i kładzie się spać o 8 rano. Nadużywa tez alkoholu. Bierze leki na nadciśnienie. Nie wspomniał lekarce, ze bierze również Senzop. Dwa uzależnienia w jednym. Jak mu pomoc? Czy Senzop w ogóle można łączyć z alkoholem czy istnieje ryzyko, że w pewnym momencie zdrowie siądzie mu całkowicie i może to się skończyć dla niego bardzo niebezpiecznie? Nie wiem już jak mu pomóc... Może istnieje jakiś słabszy zamiennik leku Senzop, który będzie miał słabszą dawkę i dzięki temu przyjaciel stopniowo wyjdzie z uzależnienia? Czy jedynym środkiem jest tu po prostu radykalne zaprzestanie przyjmowania leku Senzop i nie ma środka na inne kompromisy? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Witam Pana, praca na zmiany jest bardzo niezdrowa dla organizmu, ponieważ prowadzi do silnego rozregulowania organizmu; zdrowy tryb życia, to taki, kiedy w ciągu dnia pracujemy i oddajmy się swoim pasjom/hobby, a w nocy śpimy,by organizm mógł w sposób naturalny zregenerować się. Gdy wypadamy z rytmów dobowych organizmu, to wypadamy z rytmu życia i zaczynamy chorować.

Najlepiej, gdyby Pana kolega zmienił pracę na taka, która nie wymaga pracy na zmiany; w obecnej jednak sytuacji, wskazana jest również wizyta kolegi u terapeuty uzależnień.

Pozrdawiam

Przede wszystkim kolega musi uzmysłowić sobie, że ma problem z uzależnieniami i zgłosić się do specjalisty. Poza tym powinien szczerze porozmawiać ze swoim lekarzem i powiedzieć mu o tym, że bierze lek nasenny. Łączenie leków na nadciśnienie z nasennymi może zagrażać nie tylko zdrowiu ale i życiu.
Warto też zastanowić się nad możliwością zmiany pracy, bo ona jest tutaj źródłem problemów ze snem. Organizmowi potrzebny jest uregulowany rytm dobowy, a jego zaburzenie skutkuje problemami ze snem oraz złym samopoczuciem.
Przede wszystkim jednak kolega musi chcieć się leczyć, bo bez jego motywacji niewiele można wskórać.

Pozdrawiam serdecznie.