Jak walczyć z problemem nietrzymania moczu?

Jak walczyć z problemami nietrzymania moczu? Tylko farmakologia czy jakieś ćwiczenia mięśni dadzą efekt?
MĘŻCZYZNA, 65 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Pierwszym krokiem, gdy choroba nie jest bardzo zaawansowana, jest gimnastyka i zabiegi, czyli leczenie zachowawcze. Należą do niego ćwiczenia mięśni dna miednicy (szczególnie ważne u kobiet), elektrostymulacja mięśni dna miednicy (pobudzanie do skurczu mięśni dna miednicy poprzez zastosowanie prądu elektrycznego o określonych parametrach), biofeedback (kontrolowane zarówno przez lekarza jak i pacjentkę ćwiczenie skurczów dna miednicy przy zastosowaniu specjalnej aparatury) oraz trening pęcherza (świadome odraczanie momentu oddawania moczu). Kolejnym krokiem jest farmakoterapia. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku pęcherza nadreaktywnego. Leczenie polega na zahamowaniu czynności skurczowej pęcherza, co eliminuje parcia naglące, popuszczanie moczu oraz częste chodzenia do toalety. Przy wysiłkowym NTM stosuje się hormonalną terapię zastępczą, ale ma ona jedynie charakter uzupełniający. Ostatnim, często wcale nie koniecznym etapem, jest leczenie operacyjne. Stosuje się w zasadzie wyłącznie w przypadku wysiłkowego NTM. Dla każdej pacjentki indywidualnie dobierana jest metoda operacyjna.

0

Witam, są rozmaite przyczyny nietrzymania moczu - wysiłkowe (u kobiet), nietrzymanie "z parcia" - zaburzenie czynności pęcherza, przetoki w narządzie moczowym i/lub rodnym, pooperacyjne (u mężczyzn po operacji prostaty), w pęcherzu neurogennym (wady wrodzone, choroby i urazy układu moczowego) itp, itd. Jak Pan widzi - w takiej różnorodności przyczyn i sposoby leczenia są różne... Warto omówić ten problem z lekarzem rodzinnym lub/i urologiem. Pozdrawiam RH

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty