Jak wspomagać organizm przy ciągłym zmęczeniu?

Witam. Jestem 28 letnia kobietą. Aby zadbać o kondycję od jakiś 2 miesięcy uczęszczam na siłownię, średnio 3 razy w tygodniu. Na początku miałam bardzo dużo energii, jednakże od jakiegoś czasu ta wydolność spadła, jestem bardziej osłabiona i senna w ciągu dnia. Jakieś przeziębienie też się pojawiło w międzyczasie. Podejrzewam, że przyczyną jest brak witamin i minerałów (w szczególności niski poziom wit. B, magnezu i żelaza), a także niewystarczająca ilość snu (6-7 godzin). Podczas ćwiczeń spalam dość dużą ilość kalorii i wiem ze wraz z potem wydalane są witaminy i minerały, a jedyne co pije to wodę (nie wspomagam się żadnymi izotonikami). Jakiś tydzień temu zakupiłam sobie witaminy centrum i żen szeń, gdyż czytałam, ze ten ostatni działa antywirusowo i wzmacniająco na organizm, a także dostarcza energii. Może okres jaki przyjmuje te preparaty jest zbyt krótki, aby zobaczyć efekty, ale nadal nie czuję się w pełni sił. Może dodatkowo powinnam przyjmować magnez i żelazo, gdyż w kompleksie Centrum szacuje się on odpowiednio na poziomie 27% a żelazo 36%. Jeśli chodzi o  moje żywienie, to na pewno nie zasługuje na dobra ocenę, bo trochę mało tu warzyw i owoców, staram się pic dużo wody, ale problem jest jeszcze taki, iż mam często rzadkie stolce (nawet wodniste), oczywiście towarzysza temu wzdęcia i przez to czuje się bardzo osłabiona (może mam bardzo zakwaszony organizm). Nie jem białego pieczywa, tylko pieczywo chrupkie, piję zieloną lub czerwona herbatę, nie pijam kawy, a napoje gazowane bardzo rzadko. Czytałam o lekach uodparniających florę bakteryjną, jednakże nie chciałabym się faszerować chemią, jeśli to nie jest konieczne. Może powinnam zrobić badanie krwi, aby się dowiedzieć czego jest za mało, a także sprawdzić Ph organizmu? Nie wiem co może być powodem takiego stanu, czy to tylko brak witamin czy coś więcej (np. anemia) , dlatego bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam serdecznie!

Objawy, które Pani podaje mogą wskazywać na anemię. Może być ona związana z nieodpowiednią, ubogą z żelazo, dietą oraz zbyt intensywnym treningiem, któremu nie towarzyszył adekwatny wzrost podaży kalorii.

Warto udać się do lekarza oraz poprosić o zlecenie morfologii krwi. Na podstawie wyniku będzie można oszacować, czy ma Pani anemię oraz ustalić wstępną przyczynę. Leczenie preparatami żelaza (i/lub kwasu foliowego) przynosi poprawę objawową już po 10-14 dniach stosowania.

Oprócz tego proszę zwrócić uwagę na swoją dietę i zastosować się do reguł zdrowego odżywiania.
->regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->warto wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
->należy jeść chude mięsa (jako źródło żelaza) oraz ryby, warzywa oraz owoce
->warto ograniczyć produkty mączne- białe pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.
Produkty o wysokiej zawartości żelaza to przede wszystkim czerwone mięso: wołowina i cielęcina oraz kaszanka i wątróbka. Ale także warzywa strączkowe, szpinak, pietruszka, soczewica, sok z buraków, kakao i czerwone wino.

pozdrawiam