Jak wygląda (fizycznie) badanie rezonansem magnetycznym piersi MRI?

Jak się do niego przygotować? Jak długo trwa?

Witam serdecznie!

Należy jedynie zastosować się do poniższych zaleceń:
1. nie trzeba zmieniać dotychczasowego leczenia farmakologicznego (należy zażyć używane leki),
2. nie trzeba być na czczo, zaleca się jednak by pozostać 2- 4 godziny bez posiłku przed planowanym badaniem,
3. należy przynieść poprzednie zdjęcia RTG, TK, MRI,
4. nie należy nie pić kawy bezpośrednio przed badaniem,
5. należy zdjąć biżuterię, okulary, aparat słuchowy, protezę zębową,
6. nie należy nakładać przed badaniem makijażu,
7. do pomieszczenia z aparatem MR nie należy wnosić kart kredytowych i zegarków - ponieważ urządzenie pracuje w silnym polu magnetycznym, rzeczy te mogą ulec zniszczeniu,
8. należy opróżnić przed badaniem pęcherz moczowy,
9. należy powiadomić lekarza prowadzącego badanie o:

  • wszczepionej protezie,
  • metalowym implancie w ciele,
  • rozruszniku serca,
  • wkładce domacicznej,
  • jakichkolwiek metalowych zapinkach, śrubach, zaciskach naczyniowych,
  • tatuażach,
  • środowisku pracy, gdzie mogło dojść do wbicia opiłków lub odłamków metalowych,
  • kulach postrzałowych tkwiących w ciele,
  • wypełnieniach zębów,
  • występujących wcześniej operacjach i ewentualnych uczuleniach na środki kontrastowe w trakcie poprzednich badań obrazowych,
  • uczuleniach na leki, pokarmy, substancje chemiczne i inne,
  • przewlekłych chorobach,
  • lęku w czasie przebywaniu w zamkniętych pomieszczeniach (klaustrofobia).

Jak wygląda badanie:
Temperatura pomieszczenia wynosi 25-26 °C.
Badanie jest długie, trwa od 15 minut do godziny i w tym czasie wymagany jest całkowity bezruch pacjenta. Zabiegi nie są bolesne, a do tej pory nie zostały opisane żadne skutki uboczne tej metody diagnostycznej.
Pacjent leży na stole, wsuwanym do tunelu aparatu MR pozostając cały czas, poprzez mikrofon, w kontakcie z personelem. Wewnątrz aparatu panuje dość znaczny hałas. Trwa on kilka do kilkunastu minut, potem zanika, by po pewnym czasie pojawić się ponownie. Hałas jest związany z prawidłowym działaniem urządzenia i nie powinien wywoływać lęku. By złagodzić nieprzyjemne wrażenie, na czas badania pacjent może mieć założone zatyczki do uszu.
Jeżeli z powodu choroby pacjent nie może spokojnie leżeć (ma ruchy mimowolne) podaje się leki uspokajające. W niektórych przypadkach istnieją wskazania do podania dożylnie środka kontrastowego.

Pozdrawiam!