Jak wygląda leczenie ostrej białaczki szpikowej M2 z wysokim czynnikiem ryzyka FLT3?

Witam. Mój 11-letni syn ma ostrą białaczkę szpikową podtyp M2, niestety wraz z wysokim czynnikiem ryzyka FLT3. Chciałabym wiedzieć jak powinno wyglądać leczenie w przypadku, gdy dziecko nie ma rodzeństwa a szpik rodziców nie ma zgodności, czy można poszukiwać dawcy wśród dalszych krewnych (ciocie, wujkowie) lub czy kwalifikuje się do autoprzeszczepu? Ile bloków chemii ewentualnie się podaje?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Leczenie ostrej białaczki szpikowej przebiega zawsze według określonego schematu, który opisany jest w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-leczenie-bialaczki
Schemat leczenia oraz liczba podawanych chemii określana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Kwalifikacja do przeszczepu szpiku jest określana indywidualnie, zależnie od wielu czynników - min. określenia grupy ryzyka. W grupie wysokiego ryzyka przeważnie istnieje trend, aby jednak u chorego przeszczep wykonać. W przypadku braku dawcy rodzinnego szuka się dawcy niespokrewnionego. Oczywiście największe szanse znalezienia dawcy są u rodzeństwa, w przypadku dalszych krewnych prawdopodobieństwo, że ktoś będzie zgodny jest takie jak w przypadku osób niespokrewnionych.
Jeżeli nie istnieje możliwość przeszczepu od dawcy niespokrewnionego wtedy można ewentualnie rozważać przeszczep autologiczny.

Pozdrawiam serdecznie