Jak wygląda poród przy położeniu miednicowym?

Mam 21 lat i zamierzam rodzić w Norwegii i nie wiem jak tutaj, ale mam pytanie jak w Polsce odbywa sie poród, gdy dziecko ma nieodwróconą główkę do dołu?
Tutaj proponują mi starać rodzić się normalnie, jednak boję się, że gdy dziecko będzie wychodzić nogami to może sobie coś połamać i mam pytanie czy gdyby lekarze zdecydowali sie na cesarkę dla mnie to czy robili by ją w wyznaczonym terminie czy raczej czekali 2 tyg. dłużej?
Czekam na odpowiedź i dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie napisała Pani, w jakim położeniu znajduje się Pani dziecko. Oprócz główkowego (prawidłowego, czyli gdy główka znajduje się u dołu, przoduje), wyróżniamy położenie miednicowe (główka skierowana jest ku górze, pośladki, kolanka i/lub stópki przodują), skośne i poprzeczne. Najprawdopodobniej chodzi ani o położenie miednicowe.
W Polsce dziecko w takim położeniu wydobywa się za pomocą cięcia cesarskiego, jeśli jest to pierwszy poród danej kobiety. Odbywa się to w okolicy terminu porodu (z pewnością nie dużo później).
Tak więc jeśli nigdy dotąd Pani nie rodziła, zaproponowano by Pani takie ukończenie ciąży. Jeśli dziecko w terminie porodu znajduje się w położeniu skośnym lub poprzecznym, poród również odbywa się poprzez cięcie cesarskie, niezależnie od tego, czy kobieta wcześniej już rodziła czy nie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!