Jak wygląda usuwanie guza w pęcherzu moczowym?

Mam 47 lat i lekarz powiedział, że mam guza w pęcherzu. Zrobiłam usg jamy brzusznej. Badanie wykonano aparatem Medison SonoAceX6, głowica 3,5 Mhz. WYNIK: Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, w świetle pęcherza egzofityczna zmiana o wymiarach 25x23 mm, ze zwapnieniami na obwodzie. Następnie byłam u urologa, a on pilnie skierował mnie do szpitala na operację, nie opisując mi mojej dolegliwości. Więc chciałabym się dowiedzieć, jak to będzie? Czy przed tym wykonają mi jakieś badania, czy od razu będę operowana? Na czym polega ta operacja? Ile trwa? Czy jest ryzykowna? Jak długo pozostanę w szpitalu po operacji? Bardzo proszę o szczegółowe wyjaśnienie.

Pytanie zadane 20-10-2011r. o 16:56
lek. Tomasz Stawski porady udziela lek. Tomasz Stawski

specjalista chirurgii ogólnej.

Porada eksperta

Więc chciałabym się dowiedzieć jak to będzie?
- Nie wiem co konkretnie przewidział urolog względem Pani. Myślę, że na początku zostanie u Pani wykonana cystoskopia, czyli wziernikowanie przez cewkę moczową pęcherza moczowego. W trakcie tego badania zostanie oceniony stan pęcherza moczowego, określony zostanie morfotycznie guz i zostaną na pewno z niego pobrane wycinki do badania histopatologicznego, a być może jeśli guz będzie niewielki to w czasie tego badania może zostanie całkowicie usunięty.
Czy przed tym wykonają mi jakieś badania, czy od razu będę operowana?
- Do samego zabiegu na pewno będzie miała Pani wykonane badania podstawowe (laboratoryjne, EKG, być może RTG klatki piersiowej), gdyż i badanie cystoskopowe i sama operacja wymagają znieczulenia ogólnego, a do znieczulenia ogólnego pacjent musi spełniać określone kryteria zdrowotne.
Na czym polega ta operacja? Ile trwa?
- Raczej dopiero po cystoskopii zostanie podjęta ewentualna decyzja co do operacji (np. wycięcia części pęcherza moczowego wraz z guzem).
Czy jest ryzykowna?
- Nie odpowiem konkretnie na to pytanie nie wiedząc w jaki sposób będzie Pani prowadzona w szpitalu (jakie badania, jaka w końcu operacja). Im większy będzie zakres operacji tym ryzyko wielu powikłań jest większe.
Jak długo pozostanę w szpitalu po operacji?
- Na to pytanie też konkretnie nie odpowiem, bo czas hospitalizacji będzie zależał od rodzaju wykonanego zabiegu. Zakres czasu hospitalizacji może rozciągać się od 2-3 dni do nawet tygodnia i więcej.

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy to już rak?

Witam. Po raz kolejny zwracam się do Państwa o poradę. Otórz od 12 lat choruję na wciąż...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij