Jak wykonać masaż krocza?

Witam.Jestem w 34 tc.Od kilku tygodni mam luźniejszą dolną część szyjki macicy.Góra dobrze trzyma ale dół jest nieco luźniejszy.Doktorka zaleciła mi no-spa oraz odpoczynek.Nie ćwiczę, nie dźwigam, staram się jak najwięcej leżeć.Moja położna zasugerowała mi abym w ok 37 tc.zaczęła troszkę ćwiczyć oraz wykonywać masaż krocza.Mam pewne obawy aby w ten sposób nie wywołać skurczów.Czy w mojej sytuacji masaż krocza jest wskazany i jak go poprawnie wykonać aby nie zaszkodzić ani sobie ani maleństwu?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Masaż krocza, poprawnie wykonany, nie wywoła skurczów (nie wolno głęboko wkładać palców do pochwy, aby nie dotknąć szyjki macicy!). Ryzyko mógłby nieść natomiast ewentualny wysiłek, z jakim może się łączyć taki masaż, dlatego jeśli czynność ta wymagałaby dużego trudu- lepiej sobie ją odpuścić. W każdym razie, zanim zacznie Pani robić masaż, powinna Pani uzyskać "pozwolenie" od swojego lekarza prowadzącego. A oto krótka instrukcja:
1. należy położyć się wygodnie, w pozycji półleżącej, lub stojąc oprzeć jedną nogę o krzesło albo też uklęknąć na jednym kolanie
2. nabrać niewielką ilość lubrykantu (np. żelu K-Y, oliwy z oliwek) na kciuki i krocze (skórę pomiędzy pochwą a odbytem)
3. umieścić kciuki w pochwie, maksymalnie 3-4 cm w głąb
4. ucisnąć delikatnie kciukami ścianę pochwy w kierunku odbytnicy (ku tyłowi) i na boki (w kształcie litery "U")
5. wytrzymać tak przez ok. minutę, oddychając przy tym świadomie, powoli, i starając się rozluźnić mięśnie krocza
6. utrzymując delikatny ucisk, masować naprzemiennie ku środkowi i na zewnątrz przez ok. 3 minuty.
Potem chwila odpoczynku i jeszcze raz wykonać całą czynność.
Natomiast ćwiczenia fizyczne są w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym przeciwwskazane. Pozdrawiam!