Jak wyleczyć biały nalot na języku?

witam, od pewnego czasu mam biały nalot na języku, co się z tym wiąże niezbyt świeży oddech. Nie wiem jak się mam go pozbyć, a dodam jeszcze, że pojawiają się czasami białe kreski na języku, także białe rano podczas mycia zębów czyszczę także język. W ciągu dnia kreski zanikają, są widoczne dopiero rano po nocy. Odczuwam także pieczenie języka. Wydaje mi się, że mam język geograficzny, jak się pozbyć nalotu i białych kresek? Jakieś leki? Warto dodać, niedawno brałem antybiotyk i jestem na 3 etapie diety białkowej (stosowałem ją ponad 2 miesiące). Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Język geograficzny wygląda nieco inaczej - na jego powierzchni widoczne są wówczas nieregularne ogniska, czasami otoczone białą obwódka. Przyczyna jego powstawania jest nieznana, czasami związany jest z grzybicą lub alergią.

W Pana przypadku w wyniku antybiotykoterapii oraz stosowanej diety mogło dojść do zachwiania równowagi flory bakteryjnej, czego skutkiem są opisywane objawy.
Z uwagi na stosowaną dietę warto wykonać podstawowe badania na przykład w celu wykluczenia anemii. Pieczenie języka może być wynikiem niedoborów niektórych pierwiastków.

Wskazana jest wizyta u lekarza, najlepiej zacząć od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam