Jak wyleczyć uporczywą biegunkę?

Od 2 dni strasznie boli mnie brzuch, dostaję skurczy a towarzyszy temu uporczywa biegunka, która pomimo tego, że staram się ją zapobiegać, poprzez stosowanie leków nie ustaje. Czuję się również osłabiona i mam powiększone migdały. Co robić i jak to zapobiegać oraz czy to może jakiś wirus?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane objawy mogą sugerować ostrą biegunkę o przyczynie wirusowej lub bakteryjnej. Konieczne jest opisanie charakteru biegunki, dolegliwości ogólnych, tj. gorączka, stopień odwodnienia a także wykonanie badania fizykalnego przez lekarza, aby określić dokładnie przyczynę.

Leczenie objawowe czasami może okazać się nie wystarczające szczególnie w biegunce pochodzenia bakteryjnego.
Nie należy stosować leków o charakterze zapierającym, gdyż opóźnia to wydalanie patogenów.
Warto stosować substancje o działaniu adsorbującym, takie jak węgiel aktywowany (w dawkach wskazanych w instrukcji).
Należy dbać o uzupełnianie strat wody w miarę możliwości. Jest to bardzo ważne, gdyż może dojść do odwodnienia.

W przypadku braku poprawy po 4 dniach od momentu wystąpienia biegunki należy skonsultować problem z lekarzem rodzinnym. Wówczas należy zastanowić się nad wprowadzeniem leczenia przyczynowego.

Redakcja abcZdrowie.pl