Jak wyliczyć dni płodne ?

Witam. Mam 17 lat. od 3 miesięcy staramy sie z chłopakiem o dziecko. Niestety nic z tego nie wychodzi. Mam nie reguralne miesiączki, dlatego nie wiem jak wyliczyć dni płodne. Podam zapis z ostatnich 6 miesięcy, a więc : Marzec - 05 Kwiecień -04 Kwiecień - 29 Maj - 25 Czerwiec - 21 Lipiec- 18 Sierpień - 18 Kiedy teraz przypadną dni płodne ? Jak je wyliczyć ? ( wiem że cykl zaczyna sie pierwszego dnia krwawienia) tylko nie wiem czy wyliczać z dniem 18 sierpnia czy dopiero od 19 ? Bardzo chce mieć dziecko, czy są jakieś sposoby pomagające w zajściu w ciąże? Czy kwas foliowy lub olejek z wiesiołka faktycznie są skuteczne ? Z góry dziękuje za odp.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Fakt, że nie może Pani zajść w ciążę (choć 3 miesiące to na razie zbyt krótki okres aby wyrokować o problemach w tej kwestii), może wynikać z faktu, że nie dojrzała jeszcze Pani do tego w pełni fizycznie. Warto też wiedzieć, że ciąża w tak młodym wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań (poród przedwczesny, anemia, stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, infekcja dróg moczowych, małowodzie, trudności w czasie porodu- większe ryzyko cięcia cesarskiego). Pani organizm jeszcze się rozwija, potrzebuje składników odżywczych, którymi podczas ewentualnej cąży będzie się Pani musiała "dzielić" z dzieckiem, a to może skutkować problemami zdrowotymi zarówno u Pani, jak i płodu. To, że nie dojrzała Pani jeszcze w pełni płciowo, potwierdza nieregularność miesiączek. Ciąża jednak jest w Pani przypadku jak najbardziej prawdopodobna i możliwe też że będzie przebiegać bez powikłań. Przedtem powinna Pani udać się do ginekologa, aby wykonać szereg badań.
Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki (a więc w przypadku obecnego cyklu- 18 sierpnia). Kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dobę zdecydowanie powinna Pani przyjmować, jednak nie jest to sposób na zwiększenie szansy zajścia w ciążę, a bardzo skuteczna metoda zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Należy go przyjmować co najmniej miesiąc przed zajściem w ciążę i przez pierwsze 3 miesiące po zapłodnieniu. W praktyce, jeśli istnieje możliwosć zajścia w ciąże, kobieta powinna go przyjmować cały czas. Olej z wiesiołka jest natomiast przyadtny w przypadku zbyt małej ilości płodnego śluzu szyjkowego. Istnieją metody określania płodnych dni w cyklu. Proszę przeczytać moje odpowiedzi na podobne pytania: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne oraz /pytania/kiedy-sa-dni-plodne. Pozdrawiam serdecznie!