Jak wzmocnić odporność, aby tak często nie chorować?

Moja dziewczyna nie może wyzdrowieć - najpierw angina, teraz zapalenie oskrzeli... Upiera się, że musi chodzić do pracy (jest rytmiczką w przedszkolach, ma umowę na zlecenie), gdyż ma tak napięty grafik, że nie będzie miała czasu odrobić godzin. Bierze już chyba 5ty antybiotyk od września. Jest jakiś sposób na wzmocnienie jej organizmu, albo pogodzenie pracy z chorobą.. Nie chcę, aby wylądowała w szpitalu.. Pozdrawiam Łukasz

Lek. Paweł Baljon

Witam! W opisanym przez Pana przypadku wprowadzenie kolejnego antybiotyku nie jest zalecanym postępowaniem i może doprowadzić do lekooporności bez poprawy stanu zdrowia chorej. Niepokojący jest fakt, że zapalenie oskrzeli nie zostało wyleczone przez tak długi okres czasu. Może to świadczyć o występowaniu innej choroby, w tym niedoborów odporności lub też być wynikiem nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Tradycyjne metody wzmocnienia odporności (zdrowa dieta, regularny wysiłek fizyczny) okażą się w tym przypadku zapewne niewystarczające.W związku z powyższym konieczna jest dalsza diagnostyka. Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego.