Jak wzmocnić odporność po chemioterapii?

Witam!

Mam pytanie: czy istnieje coś takiego jak zastrzyki na wzmocnienie odporności, które podaje się po wybraniu chemioterapii?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Chemioterapia może powodować przejściową niewydolność szpiku kostnego, co może skutkować niedokrwistością (obniżenie poziomu hemoglobiny) oraz zaburzeniami odporności (spadek leukocytów - granulocytów oraz limfocytów).

Faktycznie, w razie wskazań, lekarz może zalecić podanie leku poprawiającego odporność, jest to tzw. czynnik wzrostu dla granulocytów. Jest to zwykle potrzebne chorym, którzy przechodzą długie leczenie chemioterapią, osób starszych, obciążonych różnymi innymi schorzeniami przewlekłymi.

Pozdrawiam serdecznie