Jak wzmocnić żyły po chemioterapii?

Mam 60 lat. Trzy lata temu przeszłam chemioterapię po operacji raka jelita grubego. Problem z wkuwaniem się w moje żyły pielęgniarki miały już zaraz po operacji. Po chemii było (i dalej jest) jeszcze gorzej. Ponieważ jestem pod kontrolą przychodni chirurgicznej co ok. 3 miesiące mam badania CEA a co rok TK. Ostatnio wkłuwano się 5 razy zanim udało się założyć wenflon i to tylko dlatego, że w końcu zdecydowano się użyć cienkoigłowego. \ Podobnie przy badaniu CEA. Ponieważ co pewien czas kontroluję poziom cholesterolu, czli kolejne pobieranie krwi, każda wizyta w laboratorium jest dla mnie bardzo bolesna i nieprzyjemna. Dlatego proszę o odpowiedz na pytanie, czy istnieje jakiś sposób żebym mogła wzmocnić swoje żyły?
60 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Istnieją sposoby na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Należą do nich odpowiednia dieta oraz środki farmakologiczne.
W przypadku osłabionych naczyń można zastosować dietę bogatą w następujące produkty:  paprykę, pietruszkę, owoce cytrusowe, kaszę gryczaną, a także tłuste ryby i orzechy.
Co do środków farmakologicznych, skuteczne we wzmacnianiu naczyń są: rutyna, flawonoidy oraz escyna.
Jednak zażywanie jakichkolwiek leków radzimy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl