Jak zachowywać się w obecności osoby chorej na depresję?

Czy się nad nią użalać, czy być wesołym, nie pozwalać się jej smucić?

ponad rok temu

Witam!

W stosunku do osoby chorej na depresję należy zachowywać się normalnie. Taka osoba potrzebuje wsparcia i zrozumienia ze strony bliskich, ale bynajmniej nie użalania się. Pomocne są zwykle słowa typu: Widzę, że cierpisz, że jest ci ciężko, jestem przy Tobie i będę przy Tobie, możesz na mnie liczyć. Czasem należy wyręczyć chorego w obowiązkach, z którymi ewidentnie sobie nie radzi, ale nie znaczy to, że należy go wyręczać we wszystkim. Być, po prostu być. To jest najlepsza pomoc.

Proszę też pamiętać, że depresja wymaga specjalistycznego leczenia i choć wsparcie ze strony bliskich jest ważne, nie wystarczy w walce z depresją.

Pozdrawiam.