Jak zacząć wszystko od nowa? Czy to w ogóle możliwe?

Od pewnego czasu w moim życiu zachodzą duże zmiany. Mam 20 lat i niedawno rozstałam się z moim chłopakiem. Byliśmy razem przez 5 lat. On był ciągle zazdrosny, krytykował mnie. Ja natomiast mimo tego, że go kocham, nie zawsze miałam ochotę na spotkania z nim. Pomyślałam, że potrzebna nam przerwa i może wtedy moje uczucie wróci. Powiedziałam chłopakowi o moich wątpliwościach, doszło do tego, że zaczęliśmy się kłócić coraz częściej i podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Myślałam, że po pewnym czasie zaczniemy tęsknić i z powrotem będziemy razem. Ja wyprowadziłam się z domu. Moja przyjaciółka natomiast podjęła studia w innym mieście, gdzie ma już chłopaka. Cieszę się razem z nią, ale nie chcę jej obarczać swoimi kłopotami, podczas gdy ona czuje się szczęśliwa. Od jakichś kilku tygodni nic nie sprawia mi przyjemności, cały czas rozmyślam o moich byłym chłopaku, który wcale do mnie się nie odzywa. Rodzina mojego byłego chłopaka obwinia mnie o całą sytuację, nikt z nich nie uważa, że możemy do siebie wrócić. Na uczelni zupełnie nie potrafię się skupić, ani nawiązać kontaktu z ludźmi. Nawet przy okazji wspólnych wyjść zupełnie się nie odzywam. Nie mam z kim porozmawiać. Osoby, o których myślałam, że są moimi przyjaciółmi, odwrócili się ode mnie. Mogłabym cały czas płakać, moje plany spalają na panewce. Nie potrafię pogodzić się z naszym rozstaniem. Tym gorzej, że mój były uważa, że jemu jest teraz lepiej. Nie mogę o nim zapomnieć, a przecież jestem młoda... Jak mam zmienić moje życie? Czy mam szansę zacząć od nowa?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Myślę, że warto się zastanowić nad tym, czym spowodowana jest Pani obecna tęsknota za byłym partnerem. Początek Pani listu wskazuje na słuszność podjętej decyzji - na tamten moment sytuacja była rzeczywiście przeciążająca: Pani chłopak krytykował Panią, był zazdrosny, napięcie między Wami stało się nie do wytrzymania. Przerwa w takich sytuacjach jest często dobrym rozwiązaniem.

Niewykluczone, że jeszcze będziecie Państwo razem, ale jeśli w tej chwili były chłopak nie kontynuuje znajomości, może warto dać jemu i przede wszystkim sobie, więcej czasu? Proponowałabym Pani skoncentrowanie się na innych aspektach życia, na studiach, pracy, rozwijaniu zainteresowań, sporcie i in.

Namawiam Panią również do wizyty w Poradni Zdrowia Psychicznego. Pani objawy mogą wskazywać na zaburzenia z kręgu depresji, nie należy tego bagatelizować. Bardzo ważne jest również wsparcie ze strony psychologa. Dobrze byłoby się bliżej przyjrzeć Pani emocjom, nastrojom, jaka jest przyczyna spadku nastroju, jak temu zaradzić. Gorąco zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

Pozdrawiam!