Jak zaplanować ciążę?

Witam! Mam 28 lat. W zeszłym roku (2009) w maju byłam w ciąży. W ósmym tygodniu idąc do pracy, dostałam skurczy i miałam plamienie. Pojechałam do szpitala. Po 10 dniach zrobiono mi łyżeczkowanie (poziom hCG nie podnosił się). Niestety, okazało się, że poziom hCG nie obniżył się. Okazało się, że jest to ciąża pozamaciczna. Zrobiono mi operację, gdzie ciąża została usunięta wraz z połową prawego jajnika i z jajowodem. Była to moja druga ciąża. Pierwsza zakończyła się cesarskim cięciem ze względu na niewspółmierność porodową. Zbliża się maj, czyli mija rok od operacji. Mogę ponownie starać się o dzidziusia i stąd moje pytanie: jakie badania mam wykonać przed staraniem się o dziecko i co mam zrobić, aby uniknąć kolejnej ciąży pozamacicznej?

Witam!

Zaplanowanie ciąży jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju płodu.

Przed poczęciem dziecka dobrze jest  wykonać kilka badań laboratoryjnych: morfologię, oznaczyć grupę krwi i czynnik Rh (jeżeli jest ujemny, trzeba oznaczyć grupę krwi i Rh ojca dziecka), hormony tarczycy oraz badanie ogólne moczu. Można też zbadać stężenie glukozy na czczo, kreatyniny, mocznika oraz lipidogram.

Powinno się zbadać również w kierunku chorób zakaźnych: wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B), WZW C, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii, AIDS.

Ponadto w celu zapobiegania ciężkim wadom płodu na 3 miesiące przed zajściem w ciążę należy zacząć przyjmować 400 ug kwasu foliowego na dobę.

Niestety, nie da się uchronić przed kolejną ciążą pozamaciczną. Większość kobiet nie ma problemu z urodzieniem kolejnego zdrowego dziecka. Ryzyko nawrotu szacuje się na około 12%.

Więcej informacji na temat planowania ciąży i ciąży ektopowej znajdzie Pani na stronach: http://parenting.pl/portal/planowanie-ciazy, http://parenting.pl/portal/ciaza-pozamaciczna.