Jak zatrzymać łysienie spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry?

Witam! Jestem dziewczyną, mam 17 lat. Od 9 miesięcy strasznie wypadają mi włosy. W 3 miesiącu zaczęły się przetłuszczać i zaczeła boleć mnie skóra głowy. W sierpniu dermatolog stwierdził łagodne łojotokowe zapalenie skóry i zalecił wcieranie spirytusu, a także płynu hamującego łysienie. Stosowałam, jednak nie pomogło. Następnie zaczęłam używać szamponu z antybiotykiem przeciw ŁZS. Także nie pomógł, a włosy nadal wypadają. Zaczyna to wykańczać mnie psychicznie, gdyż zawsze miałam piękne, gęste, jasne kręcone włosy, a teraz zostało ich drastycznie mało. Chciałabym zahamować łysienie i zagęścić włosy. Proszę o szybką pomoc.

Witam serdecznie,

Łojotokowe zapalenie skóry jest czasami chorobą trudną do leczenia i nawracającą, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przyczyna choroby nie jest do końca poznana, jednak stwierdzana jest obecność grzyba z gatunków Malessezia, które powodują powstanie stanu zapalnego (jednak grzyb ten może występować także u osób bez choroby, a przyczyny dlaczego u niektórych wywołuje objawy są nieznane). Dochodzi także do nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Stan zapalny doprowadza do wypadania włosów i łysienia.
Leczenie dobierane jest indywidualnie, na podstawie przeprowadzonego badania, zebranego wywiadu oraz reakcji na leczenie.
W Pani przypadku prawdopodobnie konieczna będzie kolejna modyfikacja terapii. W leczeniu stosuje się preparaty miejscowe, leki ogólne oraz fototerapię. Zastosowanie mają leki przeciwgrzybicze, glikokortykosteroidy, środki keratolityczne, olejki z drzewa herbacianego.
Konieczna jest ponowna wizyta u dermatologa. Wiele informacji na temat pielęgnacji włosów oraz choroby na którą Pani cierpi znajdzie Pani w naszym portalu.

Pozdrawiam