Jak zażywać tabletki antykoncepcyjne po przyjęciu pigułki 72 h po?

Witam! Mam 21 lat. Długość cyklu to 30 dni. Ostatnio miałam okres 13.11, a 2.12 doszło do stosunku, gdzie zastosowana antykoncepcja zawiodła (prezerwatywa). W 36. godzinie zażyłam escapelle. Brak jakichkolwiek skutków ubocznych. Wczoraj (13.12 - w dniu spodziewanej miesiączki) dostałam plamienia, myślałam, że to okres i zażyłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. Co w tej sytuacji powinnam zrobić? Zażyć dzisiaj normalnie tabletkę? Czy przerwać i poczekać na okres? Czy jeśli zacznę brać w tej chwili tabletki antykoncepcyjne, to nie wpłynie to na okres?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienie, jeśli na nim się skończyło, było najpewniej efektem przyjęcia przez Panią dużej dawki hormonów, jaka znajduje się w tabletce po. Skoro zaczęła Pani już przyjmować tabletki antykoncepcyjne, to może Pani kontynuować. Działanie antykoncepcyjne będzie jednak pewne dopiero po 7 dniach ich przyjmowania, ponieważ najpewniej nie rozpoczęła Pani od pierwszego dnia miesiączki. Miesiączka, czy raczej krwawienie z odstawienia, wystąpi dopiero po skończeniu bieżącego opakowania, w trakcie 7-dniowej przerwy (o ile stosuje Pani tabletki w schemacie 21+7). W trakcie tego pierwszego opakowania i ewentualnie 2-3 kolejnych mogą też występować plamienia, co jest dość częste po rozpoczęciu przyjmowania hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!