Jak zbadać przyczynę długotrwałego nasilającego się bólu nóg?

Od dłuższego czasu mój chłopak (25lat) cierpi na nasilające się bóle nóg. Był już u kilku lekarzy i niestety żaden nie wydał konkretnej diagnozy i nie wskazał skutecznego sposobu leczenia. Lekarze twierdzą, iż przyczyną bólu jest intensywny tryb pracy Michała, a mianowicie duży wysiłek fizyczny i częste nadwyrężanie nóg. Natomiast nie jest to potwierdzone medycznymi argumentami - popartymi przeprowadzonymi badaniami, a jedynie przesłankami. Ponadto, co jest przecież niezwykle istotne, Michał zaczął odczuwać te przykre dolegliwości zanim podjął tą pracę, więc to na pewno nie stanowi głównego źródła Jego problemu. Bardzo się martwię o Jego stan, ponieważ coraz bardziej zaczyna mu to utrudniać codzienne funkcjonowanie, niekiedy nie jest w stanie pracować przez co musi brać zwolnienie. Bardzo proszę o pomoc, przede wszystkim jakie badania powinien wykonać (poza rentgenem nóg i badaniem przepływowym krwi) żeby w końcu można było wykryć przyczynę bólu i podjąć właściwą formę leczenia? Bardzo się boję, że to może być coś poważnego, dlatego proszę o wszelkie cenne wskazówki pozwalające nam odkryć prawdziwe źródło problemu i wykluczyć najgorsze... Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję! Ania.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Do najczęstszych przyczyn bólu nóg u dorosłych zalicza się przeciążenie mięśni i więzadeł, chorobę zwyrodnieniową stawów (zwłaszcza biodrowych i kolanowych), chromanie przestankowe związane z niewydolnością tętnic, stenozę kanału kręgowego , rwę kulszową, kurcze nocne, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, dnę oraz urazy.

Dla prawidłowego rozpoznania konieczne jest umiejscowienie bólu oraz związek/brak związku bólu z wysiłkiem.

Przeciążenie aparatu mięśniowo-więzadłowego jest najczęstszą przyczyną bólu kończyn dolnych u dorosłych. Wynika zwykle z wytężonej lub podjętej bez odpowiedniego przygotowania aktywności fizycznej.
Choroba zwyrodnieniowa rzadko dotyczy pacjentów przed 40 rokiem życia.
Chromanie przestankowe też jest charakterystyczne dla starszych pacjentów.

Badania dodatkowe należy dopasować w zależności od obrazu klinicznego. Z badań obrazowych do wyboru są także tomografia komputerowa (do lepszego zobrazowania ewentualnych zmian kostnych) oraz rezonans magnetyczny (mięśnie, więzadła).

Pozdrawiam serdecznie!